Lübnan’da banka baskınları sürüyor


Lübnan’daki iki farklı mudinin fonlarını çekmek için farklı bölgelerde banka bastığı ortaya çıktı.

Mudilerin Sesi derneğinden yapılan açıklamada, Mustafa Faur adlı Lübnanlı bir adamın Beyrut’un güneyindeki Lübnan-Fransız bankasını soyarak bankadan döviz talebinde bulunduğu kaydedildi.

Dernekten yapılan bir başka açıklamada, Yahya Bedreddin adlı bir vatandaşın ülkenin güneyindeki en-Nebatiyye bölgesinde Akdeniz Bankası’nı soyarak parasını istediği belirtildi. Olaydan sonra çevredeki diğer bankaların kapılarını kapattığı vurgulandı.

Lübnanlı bağımsız ve muhalefet milletvekili Sintiya Zarazir, parasını çaldıktan sonra üç yıldır dondurulan hesabından para çekmek için düzenlediği banka baskınına son vermişti.

Lübnan’da dondurulan banka hesaplarından paralarını alamayan tasarruf sahipleri dün farklı bölgelerdeki dört şubeye baskın düzenledi.

Baskınların ardından açıklama yapan Lübnan Bankalar Birliği, ülkedeki mevduat hesabı krizinden bankaların değil devlet yönetiminin sorumlu olduğunu söyledi.

Lübnan'da banka baskınları devam ediyor - 1 Mayıs
Lübnan’da banka baskınları sürüyor.

LÜBNAN VE BANKA’DAKİ EKONOMİK KRİZ Tasarruf sahiplerinin Razzias’ı

Lübnan’ın döviz rezervlerinin erimesini önlemek için 2019’dan beri tüm döviz mevduatları donduruldu.

Lübnan Merkez Bankası Kasım 2021’de vatandaşların parasını hükümet tarafından belirlenen sınırlı bir döviz kuru üzerinden çekebileceğini duyurdu.

Ülkede bu gelişmeler nedeniyle zaman zaman çeşitli olaylar yaşanırken, başkent Beyrut’ta bir kişi, parasını çekemediği için tüm gün banka veznedarını rehin aldı ve ardından teslim oldu.

14 Eylül’de Beyrut’ta bir kadın para çekmek için bankaya girdi ve hesabına 13 bin doları çektikten sonra şubeden ayrıldı.

Bu olayın ardından 16 Eylül’de ülkenin farklı yerlerinde en az 7 banka daha baskın düzenlendi.