Lobicilikle suçlanıyor: Macron’dan da söz ediliyor


Akıllı telefonlar üzerinden özel ulaşım hizmeti sunan Uber’in, faaliyet gösterdiği birçok ülkede yasaları çiğnediği iddiasıyla ortaya çıkan belgeler ortaya çıktı. Bu ülkelerden biri de Fransa ve belgelerde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan da söz ediliyor.

ABD’li taşımacılık şirketi Uber, bir skandalla gündemde.

İngiliz gazetesi The Guardian, Uber’in uluslararası faaliyetleri ve lobi faaliyetleri hakkında haber yaptı. 124 bin belge Gazeteye sızdırıldığı söyleniyor.

Rapor, şirketin yasaları çiğnediğini, güvenlik güçlerini aldattığını, sürücülere yönelik şiddeti suistimal ettiğini ve agresif küresel genişleme sırasında hükümetlere saldırdığını söylüyor. gizlice lobi yapmaya çalışıyor öne sürüldü.

Gazete haberinde, bir Uber yöneticisinin belgelerde şirketin faaliyetleri hakkında “korsan olduk” dediği, başka bir yöneticinin “gerçekten yasa dışıyız” dediği bildirildi.

sızdırılmış belgeler; Şirketin kurucu ortaklarından Travis Kalanick’in üst düzey yöneticilerle yaptığı 83.000’den fazla e-posta, WhatsApp ve iMessage yazışmasına dayanılarak 2013-2017 dönemini kapsadığı bildiriliyor.

Haberde Kalanick’in “Bence buna değer. “Fransa’da taksi şoförleri tarafından düzenlenen bir protestoya katılan Uber sürücülerinin karşılıklı şiddete yol açabileceğine dair endişelere yanıt olarak şiddet başarıyı garanti ediyor”. “

MACRON’UN ADI DA ANLATIYOR

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Ticaret Bakanı olduğu dönemde Kalanick’in Macron’un kendisine doğrudan ulaşmasına izin verdiği ve Macron’un şirketin Fransa’daki operasyonlarını gizlice desteklediği iddia edilen haberde, Macron Fransız kabinesinde gizli bir anlaşmaya varmaya çalıştı. Öncülük ettiği iddia edilen şirkete yardım edin.

Haberde, Şansölye Olaf Scholz’un Uber’i savunanlara karşı Hamburg belediye başkanlığından istifa ettiği ve bir Uber yöneticisinin “tam bir komedyen” ifadesini kendisi için kullandığı bildiriliyor.

JOE BIDEN İLE RÖPORTAJ

Şirketin kurucu ortaklarından Kalanick’in, İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu (WEF) sırasında ABD’deki başkan yardımcılığı görevi sırasında Joe Biden ile bir araya geldiği iddia edilen haberde Kalanick, “Ben onlardan biriyim. Adamlarımdan, ona söylemesini söyledim. (Röportaj için) Geç kaldığı her dakika, beni bir dakika daha az gördüğü anlamına geliyor.”

Haberde, şirketteki üst düzey yetkililerin zamanın İrlanda Başbakanı Enda Kenny, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve İngiltere Hazine Bakanı George Osborne ile görüştükleri bildirildi.

Haberde, şirkete ilişkin belgelerin Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ), Le Monde, Washington Post ve İngiltere Yayıncısı BBC koordinasyonunda dünyanın farklı ülkelerinden 40’tan fazla medya kuruluşu ve 180 gazeteciyle paylaşıldığı belirtildi. Önümüzdeki günlerde belgelerle ilgili daha fazla haber yayınlayacak.

“GEÇMİŞTE DAVRANIŞIMIZ İÇİN HİÇBİR mazeret yapmadık”

Uber konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şirketin 2017 yılından bu yana üst düzey yönetici olan Dara Khrosrowshahi liderliğinde bir dönüşüm geçirdiğini söyledi. “İstiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Uber şu anda tüm uluslararası operasyonları dahil olmak üzere yaklaşık 43 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip ve günde yaklaşık 19 milyon kişiye hizmet veriyor.