Libya günlük petrol üretimini artırıyorLibya günlük petrol üretimini artırıyor

Libya Ulusal Petrol Şirketi, ülkedeki petrol üretiminin güvenlik endişeleri nedeniyle petrol sahasının kapanma krizi öncesi üretim seviyelerini aşarak günlük 1 milyon 200 bin varili aştığını duyurdu.

Libya’nın günlük petrol üretimi 1 milyon 200 bin varili aştı.

Ulusal Petrol Şirketi Başkanı Ferhat bin Kıdara, Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Mohammed al-Menfi, Ulusal Birlik Hükümeti Başkanı Abdulhamid Dibeybe, Libya Merkez Bankası Başkanı Es-Sıddık al-Kebir ve Muhasebe Başkanı Halid Sheksek bir araya geldi başkent Trablus’ta.

Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada Bin Kıdara, göreve başladığından beri kurumun hedefinin üretim seviyelerini artırmak olduğunu belirtti.

Bin Kıdara, petrol üretiminin günlük 1 milyon 200 bin varili biraz aşarak, petrol sahası kapanma krizi öncesi üretim hacmini aştığını vurguladı.

Libya’da Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Dibeybe’nin 12 Temmuz’da Ulusal Petrol Anonim Şirketi yönetim kurulunun göreve iade edilmesi kapsamında Mustafa Sanallah’ın yerine Ferhat Ömer bin Kıdara’yı atadığı bildirildi.

Milli Petrol Anonim Şirketi’nin yeni başkanı Bin Kıdara’nın 14 Temmuz’da resmen göreve başladığı açıklandı.

Bin Kıdara, 26 Temmuz’da yaptığı açıklamada, bir hafta önce 870 bin varil olan günlük petrol üretiminin 1.25.000 varile ulaştığını söyledi.

NE OLDU?

Libya’da 17 Nisan’dan bu yana çeşitli bölgelerde güvenlik sorunları nedeniyle petrol sahalarında üretim durmaları ve petrol ihraç eden limanlarda faaliyetler yaşanıyor.

Üç petrol sahasından günlük üretimin toplam 100.000 ila 200.000 varile düştüğü bildirildi.

Libya Petrol Hilali bölgesi liderleri, 16 Temmuz’da yaptıkları açıklamada, petrol sahaları ve limanlarında üç aydır kapalı olan krizin sona erdiğini ve petrol ihracatının yeniden başladığını duyurdu.

Libya’da milli gelirin önemli bir kısmı ham petrolden elde edilmektedir. “Basınç faktörü” olarak kullanılan petrol üretiminin kesintiye uğraması ülkede varoluşsal sorunlara neden oluyor.

Normal şartlar altında günlük 1,4 milyon varil ham petrol üreten Libya, 2025 yılına kadar üretimini 1,6 milyon varile çıkarmayı hedefliyor.