KYK Borç Faizi silindi mi, ne zaman silinecek? (2022 KYK Borç Faizinde Son Durum)


Kredi ve yurt kurumundan burs veya kredi alan öğrenciler, KYK borç oranlarındaki son durumu merak ediyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülen KYK faiz borcunun iptali için yasa teklifi kabul edildi. Kararın Resmi Gazete’de yayımlanması bekleniyor. Peki, KYK borç faizi ne zaman temizlenecek?

KYK Borç Faizi Ne Zaman Silinecek? Borç Faizi Yasası’nın çıkmasıyla birlikte pek çok kişi bu sorunun cevabını kendine soruyor. Üniversite öğrenimi sırasında KYK bursu ve kredisi aldıktan sonra borçları devam eden birçok kişi borç faizlerinin ödenmesini bekliyor. Peki KYK borç faizi silinecek mi?

KYK BORÇ FAİZİ NE ZAMAN ÇEKİLECEK?

KYK faiz oranlarına da değinen Bakan Nebati, “Ekim ayında Meclis açıldığında çok sayıda mevzuatımız olacak.

Bu ve benzeri alanlar da dahil olmak üzere cep kanununda bunların hepsini çözmüş olacağız.”

KYK Borç Faizi, Gelir Vergisi Kanununda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı ile TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen bazı kanun ve kararnameler kabul edildi.

KYK borç faizine ilişkin kararın Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi ve kademeli olarak e-devlet üzerinden görülmesi bekleniyor.

KYK Borç Faizi silindi mi, ne zaman silinecek?  (2022 KYK Borç Faizinde Son Durum) - 1

KYK BORÇU KALDIRILACAK MI?

18 Temmuz’daki kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, KYK faiz oranlarının iptaline ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamalarda, “Enflasyon farkı veya faiz uygulaması olmaksızın sadece alınan kredi için kredi geri ödemesi yapma kararı aldık. Yani ana tutar.

Halen kredi geri ödemesi yapan tüm gençlerimiz bu uygulamadan faydalanacaktır. Toplamda, gençlerimizi 26 milyar lirayı aşan bir yükten kurtarıyoruz.

3 milyon 157 bin gencin öğrenim kredisi sorununu kökten çözüyoruz. Önümüzdeki yıldan itibaren kredi ödemesi yapan öğrenciler sadece aldıkları kredi miktarından sorumlu olacaklardır.