Kursiyerler için 250.000 liret sübvansiyon: bugünden itibaren başvurular mümkün


KOSGEB ve Kültür ve Turizm Bakanlığı, yok olma eşiğindeki meslekler için kuruluş, işletme ve yetiştirme, makine ve teçhizat, reklam ve pazarlama alanlarında 250.000 TL’lik iadesiz üst sınırla destek sağlayacak. Bu programda belirtilen meslekleri icra edenlere 150.000, 200.000, 250.000 TL maddi destek verilmektedir.

Anadolu’nun kadim mesleklerinin devamına destek amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı işbirliğiyle bu meslekleri sürdürenlere 250.000 liraya kadar karşılıksız destek sağlanacak.

Dünya Gazetesi’nin haberine göre Kültür ve Turizm Bakanlığı şu ana kadar 602 firmanın ön başvurularını kabul etti. Bu kapsamda destekten yararlanmak için KOSGEB veri tabanına kayıt başvuruları bugün başlıyor ve 30 Eylül’e kadar devam edecek.

Ön başvuruları kabul edilecek işletmeler arasında gramofon tamircileri, marangozlar, bıçakçılar, bakırcılar ve dericiler yer alıyor.

KOSGEB tarafından uygulanacak programın adı Yaşayan Kültürel Miras İşletmeleri Destekleme Programı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bugüne kadar başvuran 800 firmadan 602’sinin ön başvuruları kabul edildi. Programdan yararlanmak isteyen herkes 30 Eylül’e kadar KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırabilir.

250.000 TL İADESİZ

Destek programı usta-çırak ilişkisini güçlendirmeyi amaçlarken, yeni personel istihdam eden firmalara 250.000 liraya kadar karşılıksız destek verilecek.

Proje için işbirliği protokolü 24 Haziran’da Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy arasında imzalandı.

Ön uygulamada 31 farklı geleneksel meslek bulunurken, bunlar arasında seramikçi (çömlekçilik-kiremit), ağaç işleri, çatal-bıçak, bakırcılık, dericilik, çalgı yapımı ve dokumacılık gibi meslekler öne çıktı. Üstelik; Şapkacı, gramofon tamircisi, at arabası/Phaeton imalatçısı gibi mesleklerden de başvurular alındı.

Şu ana kadar 72 ilden başvuru geldi ancak başvuruların çoğu İstanbul, Denizli, Gaziantep, Şanlıurfa ve Bursa illerinden geldi.

Ön başvuruda 31 farklı geleneksel meslek var.
Ön başvuruda 31 farklı geleneksel meslek var.

YERLİ MAKİNE KULLANICILARINA YÜZDE 15 EK DESTEK

Geri ödemesiz 250.000 TL üst sınır ile kurulum, işletme ve yetiştirme, makine ve teçhizat, reklam ve pazarlama alanlarında destek sağlanmaktadır.

Plan, işletme sahibi tarafından uzmanlıklarını aktarmaları için eğitilecek personele 150.000 liraya kadar tahsis edilecek.

Makine ve teçhizat maliyetleri için 50.000 liret tavan desteği verilmektedir. Desteklenecek makine ve teçhizatlar yeni veya 3 yaşından gün almamış sayılır. Yerli üretim makine ve sistemler için sübvansiyon oranına yüzde 15 eklenir.

Reklam ve pazarlama desteği kapsamında üyelik ve komisyon ücretleri, dijital reklam ve tanıtım, web sayfası tasarımı ve e-ticaret siteleri için tanıtım filmi dahil olmak üzere toplam 45.000 lira desteklenecek.