Küresel salgın evlere minimalist bir yaklaşım getirdi


Küresel salgınla birlikte daha da yaygınlaşan hibrit çalışma modelleri, hanelerde bir dönüşümü başlattı. Ofise dönüş başlamış olsa da evdeki konforu ve fonksiyonelliği bir araya getiren minimalist yaklaşımların sesi giderek yükseliyor. Pandemi sürecinde iş yükü artan mimarlar, ulusal ve uluslararası projeleri ile bu değişimi şekillendiriyor ve yaşam alanlarının geleceğini şekillendiriyor.

Tuğbay Mimarlık kurucusu İbrahim Tuğbay, pandemi döneminde dünyaya yayılan hibrit iş modelleriyle ofislerin işlevini kaybettiğini belirterek, “Küresel salgın sırasında kapalı mekanlara taşınmak, daha önce otel olarak kullanılan evlerde insan hareketini hızlandırdı. pandemi. Tüm haneleri tek noktada buluşturan evlerde işlevsellik ve konfor arayışı ortaya çıktı. Daha önce ofis kültürüne aşina olmayan bazı evlerde rahat bir çalışma alanı yaratmak bir zorunluluk haline geldi. Ofis sandalyeleri ve masalarla buluşan evlerde küçük kişiselleştirilmiş ofisler kuruldu. “Çalışma modellerinin gelecekteki projeksiyonları, bu ofislerin evlerdeki yerlerini sağlamlaştıracağını gösteriyor.”

İŞİNİ EVİNDE YAPAN HERKES İÇİN ÇÖZÜM ODAKLI YOL HARİTASI

İbrahim Tuğbay, pandeminin ilk günlerinden itibaren geliştirdiği mimari tasarım ve dekorasyon uygulamalarıyla işini evine taşıyanlara çözüm odaklı bir yol haritası sunduğunu belirterek, küresel salgının etkisi azalıyor, evlerde mekansal ve ruhsal rahatlık arayışı yeni mimari ve dekoratif özellikleri şekillendiriyor. Konfor artık bir evin olmazsa olmazı haline geldi. Tüm evlerin farklı konfor gereksinimlerine hitap eden mimari çözümler ve dekoratif uygulamalar hala revaçta. Küresel salgının yarattığı yeni yaşam dalgası, evlere minimalist bir bakış açısı getirdi. Evlerin konforunu etkileyen büyük eşyaların yerini küçük ama işlevsel eşyalar aldı. Sağlığa olan ilginin artmasıyla birlikte doğal malzemelerin seçimine öncelik verildi.”

İbrahim Tubay
İbrahim Tubay

YAŞAM ALANLARININ GELECEĞİNİ TASARLIYORUZ

Tuğbay Mimarlık Kurucusu İbrahim Tuğbay, 2019 yılında en yeni mimari yaklaşımları olgunlaşmaya başladıklarını belirterek, “Evlerde ferahlık, konfor ve işlevsellik arayışı bu dönemde iş yükümüzü artırdı. 2 yılı aşkın bir sürede hedefimizi aşmayı başardık. Mimari ve dekoratif çözümlerimiz ile kısa sürede marka bilinirliğimizi arttırdık. İmza attığımız ulusal ve uluslararası projelerle müşterilerimize sadece mimari çözümler sunmakla kalmamış, ev konforunu yakalamalarını da tavsiye etmiş bulunmaktayız. Yeni projelerimizle küresel salgının yön verdiği mimari yaklaşımları takip ederek yaşam alanlarının geleceğini şekillendirmeye devam edeceğiz.”