Küresel piyasalarda karma kurs


ABD’de kurumsal finansal sonuçların açıklanması ve gelecek yıla ilişkin beklentilerin azalması resesyon endişelerini yeniden gündeme getirirken, küresel piyasalar karışık bir tablo sergiliyor.

Küresel durgunluk endişeleri varlık fiyatlarını etkilemeye devam ediyor.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Temmuz ayında 75 baz puanlık faiz artırımıyla yetineceği beklentileriyle örtüşen dünya borsalarında görülen olumlu seyir, teknoloji devi Apple’ın önümüzdeki yıl ABD’de işten çıkarma yapabileceği haberiyle kesintiye uğradı. ve şirketin karlılığı düşebilir.

Ülkedeki banka bilançoları açıklanmaya devam ederken, Bank of America ve ABD’nin en büyük bankalarından Goldman Sachs’ın net karları bu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre düştü.

Buna göre, Bank of America’nın net geliri bu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32 düşüşle 6,2 milyar dolar olurken, ABD’li yatırım bankalarından Goldman Sachs’ın net geliri yüzde 47 düştü. geçen yılın aynı döneminde 9 milyar dolara geriledi.

ABD’nin önde gelen diğer bankaları JPMorgan Chase, Morgan Stanley, Citigroup ve Wells Fargo da geçen hafta ikinci çeyrek kazançlarında düşüş açıkladı.

Bu gelişmeler orta ve uzun vadeli tahvil talebini artırırken, ABD 3 aylık Hazine bonolarında satış eğilimi devam ederek fiyatların durgunluğunu destekledi.

ABD Hazine getiri eğrisi bazı varlıklarda belirgin olmaya devam ederken, ABD 10 yıllık ve 3 aylık Hazine bono getirileri arasındaki fark 59 baz puana geriledi.

Öte yandan, arz sorunlarına ilişkin somut bir gelişmenin olmadığı dün petroldeki yükseliş eğilimi hakimdi. Brent petrolün varil fiyatı dün yüzde 4,5 artarak 102,5 dolara yükseldi.

Para piyasası fiyatlandırmasında bir değişiklik olmazken, Fed’in Temmuz ayında yüzde 70 oranında 75 baz puan faiz artırma şansı olduğu şeklinde fiyatlanıyor. Eylül toplantısında bankanın faiz oranlarını %50 olasılıkla 75 baz puan, %33 olasılıkla 50 baz puan artırması bekleniyor.

Bu gelişmeler sonucunda dün New York Menkul Kıymetler Borsası’nda S&P 500 endeksi yüzde 0,84, Nasdaq endeksi yüzde 0,81 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,69 düştü. ABD’de endeks vadeli sözleşmeleri yeni güne sınırlı kazanımlarla başladı.

ECB ORANI PERŞEMBE KARARI

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) Perşembe günkü faiz kararı öncesinde gaz arzı sorunları gündemde kalırken, yabancı basında Gazprom’un 3 Avrupalı ​​şirket için mücbir sebep ilan ettiği bildirildi.

Perşembe günü, şirketin Avrupa’ya devam eden gaz akışı piyasalardaki belirsizliği artırırken, Azerbaycan’da görüşmelerde bulunan Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, sosyal medya hesabından Azerbaycan’dan gaz tedarikini durduracağını duyurdu. Avrupa birkaç yıl içinde birliği ikiye katlamak istiyor.

Geçen hafta 0.9952 ile 20 yılın en düşük seviyesine gerileyen euro/dolar paritesi, Fed’in korkulduğu gibi şahin bir hamle yapmayacağı beklentisiyle 1.0150’ye tırmanmaya devam etti.

Dün Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0,74, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,90, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,93 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,13 arttı. Avrupa’da endeks vadeli sözleşmeleri yeni güne karışık hareketle başladı.

Asya borsaları New York Menkul Kıymetler Borsası’nın çöküşünün ardından yeni güne karışık başlarken, teknoloji hisselerinde yaşanan devalüasyon dikkat çekti.

Çin’de artan yeni koronavirüs (Covid-19) salgını vaka sayısı, bölge genelinde risk iştahını düşürmeye devam ediyor.

Bu gelişmelerle birlikte dünü kapatan Japon Nikkei 225 Endeksi kapanışa yakın yüzde 0.6 yükselirken, Çin’in Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.2, Güney Kore’nin Kospi Endeksi yüzde 0.2 ve Hong Kong’da Hang Seng Endeksi yüzde 1 değer kaybetti.