Küresel piyasalarda gözler ABD tarım dışı istihdam verilerine çevrildi


ABD ekonomisinin resesyona girmesine yol açan fiyatların yumuşamasıyla küresel piyasalar olumlu bir seyir izlerken, gözler ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam başta olmak üzere bugünün yoğun veri gündemine çevrildi.

ABD’de enflasyon ve durgunluk endişeleri varlık fiyatlarını etkilemeye devam ediyor.

Dün açıklamalarda bulunan Federal Rezerv (Fed) yetkilileri, resesyon riskinin korkulduğu kadar şiddetli olmayabileceğini ve önceliklerinin enflasyonu kontrol etmek olduğunu söyledi.

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, enflasyonun çok yüksek olduğunu ve gevşemesinin pek mümkün olmadığını kaydetti. Daha sıkı para politikasına ihtiyaç olduğunu vurgulayan Waller, Fed’in Temmuz toplantısında 75 baz puanlık bir artışa destek verdiğini ve Eylül toplantısında 50 baz puanlık bir artışı destekleyebileceğini kaydetti. Waller, gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) verilerine rağmen ekonomide bir durgunluk olup olmayacağının net olmadığını açıkladı.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, ABD ekonomisinin bu yıl büyümeye devam etmesini beklediğini söyledi. Bullard, Temmuz toplantısında 75 baz puanlık faiz artırımından yana olduğunun sinyalini verdi.

Fed yetkililerinin açıklamasının ardından tahvil piyasalarında artan satış baskısı ile ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 3’e yaklaşırken, swap piyasalarında resesyon fiyatları kısmen de olsa düştü.

Para piyasası fiyatlamasında Temmuz seansında 75 baz puanlık, Eylül seansında ise 50 baz puanlık artış güvenli kabul ediliyor.

BİR BAKIŞTA İSTİHDAM VERİLERİ

Öte yandan bugün açıklanacak istihdam raporundaki veriler de yatırımcıların ilgi odağında.

Tarihsel olarak düşük seviyelerde seyreden işsizlik oranı, Fed’e enflasyonla mücadelede agresif kısıtlayıcı politikasını sürdürme fırsatı sunuyor.

ABD ekonomisinde şu anda 11,3 milyon açık iş varken, son makroekonomik veriler iş piyasasının sınırlı da olsa yavaşladığını gösteriyor.

İşgücü piyasasındaki genişlemenin devam etmesi beklenirken, bugün açıklanan verilerin önceki aylara göre sınırlı da olsa bu genişlemeyi yavaşlatması bekleniyor.

Fed’in para politikası kararlarında tarım dışı maaş bordrolarını çok dikkatli takip etmesi verileri daha anlamlı kılarken, açıklanacak verilerin piyasalarda oynaklığı artırması muhtemel.

Tahvil piyasalarındaki satış eğilimine rağmen dolar endeksi enflasyon endişeleri ve güvenli liman dolara artan talebin ardından 107,1 ile son 20 yılın en yüksek seviyesinde kalmaya devam ediyor.

Fed’in durgunluğu hala ikinci planda tuttuğuna dair değerlendirmelere ek olarak, Çin’in 220 milyar dolarlık altyapı harcama paketini açıklaması Brent petrolünün varil fiyatını destekliyor. Brent petrolün varil fiyatı yeni günde yüzde 1.1 artışla 103.8 dolara yükseldi.

BITCOIN 22 BİN DOLARDA ALICI BULDU

Dün yüzde 6 yükselen Bitcoin, yükselişini yeni güne taşıdıktan sonra şimdi yaklaşık yüzde 2 artışla 22.000 dolardan alıcı buluyor.

Bu gelişmelerle birlikte dün New York Menkul Kıymetler Borsası’nda S&P 500 Endeksi %1,5, Nasdaq Endeksi %2,28 ve Dow Jones Endeksi %1,12 yükseldi. ABD’de endeks vadeli sözleşmeleri yeni güne düşüşle başladı.

Avrupa’da hisse senedi piyasaları dün pozitife dönerken, yatırımcıların odak noktası son 20 yılın en düşük seviyesine gerileyen euro/dolar paritesi.

20 yılın en düşük seviyesi olan 1.0140’a gerileyen euro/dolar paritesi, şu anda dolar karşısında 1.0150 seviyesinde yer almakta ve Fed’in sıkılaştırma politikasına agresif bir şekilde devam edebileceği söylentileri ile güçlü pozisyonunu korumaktadır.

Öte yandan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, iktidardaki Muhafazakar Parti liderliğinden ayrıldığını, ancak yeni bir lider seçilene kadar Başbakan olarak devam edeceğini açıkladı.

ECB TUTANAKLARI BİLDİRİLDİ

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) dün yayınladığı Haziran ayı para politikası toplantısının tutanakları, Yönetim Konseyi’nin Temmuz ayında daha uzun süreli enflasyon ve daha büyük bir faiz artırımını tartıştığını gösteriyor.

Konsey üyelerinin değerlendirme tutanakları, çoğu üyenin yüksek ekonomik belirsizliğin ortasında bu ayki para politikası toplantısında faiz oranlarını yüzde 25 artırmayı kabul ettiğini gösterdi.

Tutanaklar, ECB’nin 25 baz puanlık bir zam için “koşulsuz bir taahhüt” vermemesi gerektiği için bazı üyelerin “Temmuz ayında daha büyük bir faiz artırımı için kapıyı açık tutmayı” savunduklarını ortaya koydu.

Dün bu gelişmelerle birlikte Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 1,97, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 1,14, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,60 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 3,05 arttı. Avrupa’da endeks vadeli işlem sözleşmeleri yeni güne karışık bir notla başladı.

Asya’da ABD borsalarına paralel olarak alım ağırlıklı bir seyir izlenirken, Çin borsası negatif ayrışıyor.

Çin’in 220 milyar dolarlık bir altyapı harcama paketi açıklamasına rağmen, Çin’de artan yeni koronavirüs suşları (Covid-19) vakaları yükseliş hareketini baltalamaya devam ediyor.

Öte yandan eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin bir konuşma sırasında vurulması piyasalarda oynaklığı artırdı. Japon borsası saldırının ardından kazançlarının çoğunu geri verirken, Pazar günkü üst meclis genel seçimleri öncesindeki belirsizlikler arttı.

Bölgede açıklanan makroekonomik verilere göre, Japonya’nın ödemeler dengesi 128,4 milyar yen fazla verdi, ancak beklentilerin altında kaldı.

Bu gelişmelerle birlikte Japonya’nın Nikkei 225 Endeksi yüzde 0,68, Güney Kore’nin Kospi Endeksi yüzde 0,90, Hong Kong’un Hang Seng Endeksi yüzde 0,20, Çin’in Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0 değer kaybetti.

BUGÜN AÇIKLANAN ÖDEMELER DENGESİ VERİLERİ

Dün yurt içinde canlı bir seyir izleyen BİST 100 Endeksi günü yüzde 0,72 artışla 2.425,56 puanla kapatırken, gözler bugün açıklanacak Ödemeler Dengesi verilerine çevrildi.

AA Finans Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, Mayıs’ta 6 milyar 15 milyon dolarlık cari açık hedefliyor.

Öte yandan, piyasalar bu öğleden sonra kapalı. Güne 09.40’ta açılış seansı ile başlayan borsalarda 10.00-12.30 saatleri arasında sürekli müzayede işlemleri yapılıyor. Kapanış seansı, emir girişi ve kapanış fiyatı işlemleri 12.30-12.40 saatleri arasında gerçekleşir.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VIOP) işlem bugün saat 09:30’da başlıyor ve seans, hisse senedi sözleşmeleri için 12:40, endeks ve diğer sözleşmeler için 12:45’te kapanıyor.

Dün yüzde 0.2 artışla 17.2624’te kapattıktan sonra, bugün bankalararası piyasa açılırken dolar/TL 17.2590’da işlem görüyor.

Analistler, bugün Türkiye Merkez Bankası (TCMB) Piyasa Katılımcıları Anketi ve ABD Yurtdışı İstihdam Raporu verilerinin açıklanacağını ve bugün toptan hisse senetlerinin teknik olarak 2.460 ve 2.500 seviyelerini takip edeceğini, BİST 100 endeksinin direnç pozisyonunda olduğunu ve 2.390 endeksini izleyeceğini söyledi. destek pozisyonundaki noktalar.

Bugün piyasalarda izlenecek tarihler şu şekilde:

10.00 Türkiye, Mayıs Ayında Ödemeler Dengesi

10.00 Türkiye TCMB Piyasası Katılımcı Anketi

15:30 ABD, Haziran iş raporu

17.00 ABD, Mayıs toptan stokları