Küresel piyasalarda gözler ABD enflasyon verilerine çevrildi


Önümüzdeki hafta ülke ödemeler dengesi ve sanayi üretim endeksi başta olmak üzere yurt dışında ABD, Çin ve Almanya enflasyonu başta olmak üzere küresel piyasalar yoğun veri gündemini takip edecek.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Çin’in askeri misilleme de dahil olmak üzere tehditlerine rağmen Tayvan’ı ziyaret etmesiyle küresel borsalar haftaya bir çıkmazla başladı.

Yukarıdaki gelişmenin ardından Çin’in Tayvan’a karşı ekonomik yaptırımlar olarak adlandırılabilecek kararları alması ve geniş çaplı bir askeri tatbikat başlatması ile risk algısı arttı. Öte yandan, küresel imalat ve hizmet sektörlerine ilişkin Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin açıklanması ve şirketin finansal sonuçlarının beklenenden iyi gelmesi, yatırımcıların risk iştahının toparlanmasına yardımcı oldu ve borsalardaki düşüş kalıcı olmadı.

ABD teknik resesyonunun gerçek olup olmadığının temel kanıtı olarak tanımlanan geçen haftanın merakla beklenen istihdam verilerinin beklentilerin çok üzerinde gelmesi ve “sürpriz” bir toparlanmaya işaret etmesiyle, hisse senedi piyasaları haftayı yatay bir şekilde kapattı. işgücü piyasası.

Tüm bu gelişmelerle birlikte New York borsası ve Avrupa borsaları haftalık ortalama yüzde 2,2 yükselirken, Asya borsaları karıştı. ABD 10 yıllık tahvil getirisinin haftaya yüzde 2,65 ile başlaması ve haftayı yüzde 2,83 ile kapatmasıyla, ABD tarım dışı istihdam verilerinin ardından tahvil piyasası satışları ivme kazandı. Dolar endeksi ise haftalık yüzde 0.7 artışla 106,6’ya yükseldi.

Altının ons fiyatı bir ayın en yüksek seviyesini 1.795 $ ile test ederken, Brent petrolün varil fiyatı 21 Şubat’tan bu yana en düşük seviyesi olan 92,2 $’a geriledi.

ABD İŞ PİYASASINDA ŞAŞIRTICI KURTARMA

ABD GSYİH verilerinin geçen hafta iki çeyrek boyunca düşmesiyle teknik durgunluğun yakalanmasının ardından, iş yetkilileri tarafından vurgulandığı gibi, geçen hafta gözler istihdam verilerine çevrildi.

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından bugün açıklanan verilere göre, ülkenin tarım dışı sektörlerinde istihdam Temmuz ayında 528.000 arttı. Piyasa beklentilerini ikiye katlayan tarım dışı bordro verilerinin bu dönemde 250.000 kişi artması bekleniyordu. Ülkedeki işsizlik oranı da aynı dönemde yüzde 3,6’dan yüzde 3,5’e düştü. Hem tarım dışı maaş bordroları hem de ABD işsizlik oranı Şubat 2020’de salgın öncesi seviyelere döndü.

Buna karşılık, ABD Tedarik Yönetimi Enstitüsü’nün (ISM) ABD’de bu hafta başında açıklanan İmalat Dışı Endeksi, Temmuz ayında 56,7’ye ulaştı ve hizmet sektöründeki büyümeye işaret ediyor. Ülkedeki fabrika siparişleri de Haziran ayında beklentileri aşarak yüzde 2 artarak imalat sektörünün yüksek verim ortamında gücünü koruduğunu gösterdi.

Analistler, istihdam verilerinin ekonominin resesyonda olmadığına dair en güçlü kanıtı sağladığını ve Federal Rezerv’in (Fed) faiz artırımlarını kolaylaştırdığını söyledi. Yatırımcıların faiz oranlarının hızla artmaya devam edeceği yönündeki beklentilerini aktaran analistler, bu durumun tahvil getirilerindeki artışı hızlandırdığını ve dolara olan talebi artırdığını söyledi.

Analistler, istihdam verilerinin ardından Eylül ayı para piyasası fiyatlama toplantısında Fed’in yüzde 33,5 olasılıkla 50 baz puan, yüzde 66,5 olasılıkla 75 baz puan faiz artırımı yapmasının beklendiğini söyledi.

Bu gelişmelerle birlikte New York Menkul Kıymetler Borsası’nda Nasdaq Teknoloji Endeksi yüzde 4,07, S&P 500 Endeksi yüzde 1,79 ve Dow Jones Endeksi yüzde 0 düştü ve şirketin yayınlanan verilerine ve finansal sonuçlarına yansıdı. Geçen hafta Cuma günü borsalarda artan oynaklığa rağmen hafta içinde 84 yükseldi.

Önümüzdeki hafta yatırımcılar ABD’nin Temmuz ayı enflasyon verilerini takip edecek. Haziran ayında yüzde 9,1 ile Kasım 1981’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşan verilerin Temmuz ayında yüzde 8,7’ye gerilemesi bekleniyor.

Geçen hafta, zayıf bir veri gündeminde Asya fiyatı küresel risk duyarlılığı ile uyumluyken, borsa yatırımcılarının jeopolitik gelişmeler konusunda “temkinli” olduğu görüldü.

Önümüzdeki hafta Avrupa’daki yatırımcılar, Euro Bölgesi sanayi üretimini ve Sentix Güven Endeksi’ni, ayrıca Alman enflasyonunu ve Birleşik Krallık’taki büyüme ve sanayi üretimini takip edecek.

Asya genelinde açıklanacak olan makroekonomik veri gündemi, Çin’deki enflasyon ve ticaret dengesi verilerini içeriyor.

Haneye HANGİ VERİLER GELİR?

Önümüzdeki haftanın ödemeler dengesi ve sanayi üretim endeksleri verileri ön plana çıkarken, analistler küresel merkez bankalarının para politikasına ilişkin beklentilerinin ve Fed yetkililerinden gelen yorumların oynaklığı artırabileceğini söylüyor.