Küresel piyasalarda Fed faiz kararı bekleniyor


Küresel piyasalar Federal Rezerv’in (Fed) bu geceki faiz kararı öncesinde bocalarken, yatırımcılar para politikasının gelecekteki yörüngesine ilişkin ipuçları için Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasına ve güncellenmiş makroekonomik tahminlere bakacaklar.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) faiz kararını bu akşam saat 21.00’de açıklayacak. Bankanın faiz kararının yanı sıra önümüzdeki döneme ilişkin tahminler ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşması yakından takip edilecek.

Bankanın Haziran ayı son tahminlerine göre, federal yeniden finansman oranı yıl sonuna kadar yüzde 3,4 ve gelecek yıl için yüzde 3,8 olmalıdır. Banka, yılın son iki toplantısını Kasım ve Aralık aylarında yapacak ve bugün açıklanacak tahminler, faiz oranlarının 2022’nin sonuna kadar yüzde 4’ün üzerine çıkacağını gösteriyor.

75 TABAN PUANI BEKLENİYOR

Şu anda, Fed’in para piyasası fiyatlandırmasında oranları 75 baz puan artırması için yüzde 82 şans var. Yönetim kurulu genelinde bir puanlık faiz artışı yüzde 18 ile düşük olarak kabul ediliyor. Beklentiler karşılanırsa, Fed üçüncü kez üst üste toplantısında 75 baz puan artırarak yüzde 3,00-3,25 aralığına çekecek.

Dünkü Fed toplantısı öncesinde küresel hisse senedi piyasalarında satışlar görülürken tahvil piyasasından çıkışlar devam etti. ABD 10 yıllık tahvil faizi, yüzde 3.60 ile Nisan 2011’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra dün yüzde 3.56’da istikrar kazandı. İki yıllık ABD tahvillerinin getirileri de Ekim 2007’den bu yana ilk kez yüzde 4’ü aştı.

DOLAR ENDEKSİ YÜKSEK DÜZEYDE TEST EDİLMİŞTİR

Dolara olan küresel talep güçlenmeye devam ederken, dolar endeksi iki haftanın en yüksek seviyesini 110,3’te test etti.

Bu gelişmelerle birlikte dün New York borsasında da bir satış eğilimi gözlendi. Dow Jones endeksi %1,01, Nasdaq endeksi %0,95 ve S&P 500 endeksi %1,13 düştü. Endeks vadeli işlem sözleşmelerinin yeni güne alıcılarla başlaması dikkat çekiyor.

Avrupa Yakası’nda dün Ukrayna’nın doğusunda Rus yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki Donetsk ve Luhansk olarak adlandırılan cumhuriyetlerde Rusya ile bağlantı kurmak için referandum kararı alınınca Moskova Borsası yüzde 10’dan fazla düşüş yaşadı. Bu gelişmeden sonra Exchange (MOEX) ve dolar bazlı RTS endeksi. Enerji kriziyle ilgili gelişmelerin de yakından takip edildiği bölgede, Hollanda’nın 1 Ocak 2023’ten itibaren enerji ücretlerine tavan fiyat getireceğini açıkladı. Öte yandan Almanya’nın Rusya’nın en büyük gaz ithalatçısı Uniper’in çoğunluk hissesini alacağı bildirildi.

Enflasyon korkularını körükleyen enerji krizine karşı alınan önlemlere rağmen merkez bankaları para politikalarını sürdürmeye devam etti. İsveç merkez bankası (Riksbank) dün beklentilerin üzerinde faiz oranlarını 100 baz puan artırarak yüzde 1,75’e yükseltti ve önümüzdeki 6 ayda faiz artırımlarının devam edeceğinin sinyalini verdi. Yarın kararlarını açıklayacak olan İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) 50 ve 75 baz puanlık faiz artırımı ihtimali neredeyse dengeleniyor.

AVRUPA BORSASI SATICIYLA BİR YOLCULUK İZLEMEK

Bu gelişmelerle birlikte dün Avrupa hisse senedi piyasalarında bir satış görülürken, 10 yıllık tahvil faizleri Ocak 2014’ten Almanya’da yüzde 1,96, İtalya’da Aralık 2013’ten yüzde 4,24 ve İtalya’da Temmuz ayından itibaren yüzde 2,51 Fransa yükseldi. 2018’den bu yana en yüksek seviyesini kaydetti. Almanya’da DAX 40 endeksi %1,03, Fransa’da CAC 40 endeksi %1,35 ve İngiltere’de FTSE 100 endeksi %0,61 düştü. Euro/Dolar paritesi kritik 1 çizgisinin altına düşerek 0,9960 seviyesinden işlem görürken, Avrupa’da endeks vadeli işlem sözleşmelerinin yeni güne yeni bir alıcı ile başladığı görülüyor.

Asya yakasında, Japonya Merkez Bankası’nın yarın açıklanacak kararları öncesinde yen zayıf seyrini sürdürürken, dün gösterge kredi faiz oranını değiştirmeyen Çin Halk Bankası, mevcut faiz oranlarının makul olduğunu ve gelecekteki politika için yer bıraktığını söyledi. eylem yaratır. Bugünkü Fed kararı öncesinde, hisse senedi piyasalarının yeni güne satıcılarla başladığı, Çin’in Şanghay Bileşik Endeksi’nin yüzde 0.1, Japon Nikkei 225 Endeksi’nin yüzde 1.2 ve Hong Kong’da Hang Seng Endeksi’nin yüzde 1.5 düştüğü görülüyor.

BİST 100 ÜZERİNDE YÜZDE 2,44 ARTTI

Öte yandan, bankacılık sektörü hisse senetlerindeki toparlanmanın etkisiyle dün olumlu bir seyir izleyen Borsa İstanbul BİST 100 endeksi, günü %2,44 artarak 3.277,50 puandan kapattı. Dolar/TL, dün yüzde 0.1 artışla 18.3082’den kapadıktan sonra bugün açılan bankalararası piyasada 18.3070’ten işlem görüyor.

Analistler, küresel yatırımcılar agresif oran artışlarına hazırlanırken hisse senedi piyasalarının dalgalı ticaret gördüğünü söyledi.

Bugün ülkede veri gündeminin durgun olduğunu ve ABD’de ikinci el konut satışlarının yurt dışında takip edildiğini kaydeden analistler, BİST 100 endeksinde 3.150 puanın teknik destek ve 3.340 seviyesinin direnç olduğunu bildirdi.

Bugün piyasalarda izlenecek tarihler şu şekilde:

10:00 Türkiye, Temmuz Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi

17:00 ABD, Ağustos ayında ikinci el konut satışları

21.00 ABD, Fed faiz kararı

21:30 Fed Başkanı Powell’ın konuşması