Küresel piyasalar yeni haftaya temkinli başladı


Küresel piyasalar yeni haftaya karışık bir görünümle başlarken ve Asya’da açıklanan makroekonomik verilerin beklentilerin altında kalmasıyla resesyon endişeleri yoğunlaşırken, bu hafta açıklanacak olan dünya genelinde açıklanacak makroekonomik verilerde ekonomik aktivite ve enflasyonun piyasaların yönünü önemli ölçüde etkilemesi muhtemel.

Geçen hafta ABD’de beklentilerin altında gelen enflasyon verileri risk iştahını artırırken, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin güvercin açıklamaları piyasaları dalgalandırdı.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin hafta sonu bir televizyon kanalına 1970’lerin hatalarından kaçınmayı ve enflasyon kontrol altına alınana kadar faiz oranlarını artırmaya devam etmesini söyledi.

Para piyasalarında fiyatlamalara ilişkin yukarıdaki açıklamalarla birlikte, Fed’in Eylül toplantısındaki hamlesinin boyutuna ilişkin belirsizlik artmıştır. Böylece Fed’in 50 baz puanlık faiz artırımı yapma olasılığı yüzde 54 iken, 75 baz puanlık faiz artırımı olasılığı yüzde 46’dır.

GÖZ FED AÇIKLAMALARINDA

Bu hafta Fed yetkililerinden gelecek açıklamalar ve perakende satışlar başta olmak üzere ABD’de açıklanacak makroekonomik verilerin piyasaların yönünü etkilemesi bekleniyor.

Gelişmelerle birlikte Cuma günü New York Menkul Kıymetler Borsası’nda S&P 500 endeksi yüzde 1,73, Nasdaq endeksi yüzde 2,09 ve Dow Jones endeksi yüzde 1,27 yükseldi. ABD’de endeks vadeli sözleşmeleri yeni haftaya sınırlı bir düşüşle başladı.

Borsalar geçtiğimiz hafta New York borsasına paralel olarak hareketli bir seyir izlerken, Avrupa yakasında yoğun veri gündemi, özellikle de yatırımcıların Euro Bölgesi’nde Çarşamba günü açıklanacak ikinci çeyrek gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) ikinci çeyrekte izledi. .

Bölgede açıklanacak verilerde, enflasyon yörünge belirtilerinin varlık fiyatlarını etkilemesi beklenirken, enerji arz krizine ilişkin gelişmelerin de yakından takip edilmesi bekleniyor.

Geçen hafta Fed’in ultra şahin politikasından vazgeçeceği beklentileriyle güçlenen euro/dolar paritesi yeni haftaya yüzde 0,1 düşüşle 1.0250 seviyesinde başladı.

Cuma günü, İngiltere’nin FTSE 100 endeksi yüzde 0,47, Almanya’nın DAX 40 endeksi yüzde 0,74, Fransa’nın CAC 40 endeksi yüzde 0,14 ve FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,14 arttı İtalya yüzde 0,49. İtalya piyasalarının bugün tatil nedeniyle kapalı olduğu Avrupa’da endeks vadeli işlem sözleşmeleri yeni haftaya karışık bir görünümle başladı.

ASYA BORSALARINDA DALGALI YOLCULUK

Haftanın ilk günü Asya borsaları yoğun haber ve veri akışıyla dalgalanıyor.

Çin’de perakende satışlar yıllık yüzde 2,7 arttı ve sanayi üretimi yüzde 3,8 arttı, ancak beklentilerin altında kaldı.

Bu durum bölgede risk algılamalarını artırsa da Çin Borsası, Çin Halk Bankası’nın (PBoC) 1 yıllık borç verme faizini resesyon riskine rağmen %2,85’ten %2,75’e düşürmesinin ardından kayıpları büyük ölçüde sildi.

Japonya’da açıklanan verilere göre ülke ekonomisi ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 2,2, üç aylık bazda ise yüzde 0,5 büyüyerek piyasa tahminlerinin gerisinde kaldı.

Bu gelişmelerin ardından, Japonya’nın Nikkei 225 endeksi kapanışta yüzde 1.14 yükselirken, Hong Kong’un Hang Seng endeksi yüzde 0.2 düştü. Çin Bileşik Şanghay Endeksi yatay seyrediyor.

BALANCE SEZONUNUN SON HAFTALIĞI

Cuma günü ülkedeki en yüksek seviyesinden 2.896,67 puana yükselen BİST 100 endeksi, kar satışlarında bu seviyelerden günü bir önceki kapanışının yüzde 0,15 altında 2.864,25 puanla kapadı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) para politikası kararları bu hafta yatırımcıların ilgisini çekerken, geçen haftaki kazanç sezonunda da hisse senedi ve sektör kaynaklı oynaklığın devam etmesi bekleniyor.

Cuma günü yüzde 0.06 düşüşle 17.9363’te kapattıktan sonra, dolar/TL bugün bankalararası piyasanın açılmasıyla 17.9520’den işlem görüyor.

Analistler, bugün veri gündeminin sakin olduğunu belirterek, BİST 100 endeksinde 2.880 ve 2.900 seviyelerinin teknik olarak direnç ve 2.830 puanın destek olduğunu söyledi.

Bugün piyasalarda izlenecek tarihler şu şekilde:

10.00 Türkiye, İşgücü İstatistikleri 2. Çeyrek

11.00 Türkiye, Haziran ayı bütçe dengesi

15:30 ABD-Ağustos New York Fed imalat endeksi