Küresel piyasalar yeni haftaya olumsuz başladı


Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu’nda başta Federal Rezerv (Fed) Başkanı Jerome Powell olmak üzere merkez bankası yetkililerinden gelen “şahin” raporların ardından küresel piyasalar düşüş eğilimi gösterirken, yoğun veri gündeminin yeni haftanın şekillenmesi beklendiğini duyurdu. fiyatlandırma.

Geçen Cuma günü Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumunda konuşan Powell, enflasyonla mücadele konusundaki kararlılığını yeniledi ve kolay para politikasına dönüşün yakın olmadığının sinyalini verdi.

Fiyat istikrarının yeniden sağlanmasının zaman alacağını vurgulayan Powell, “Daha yüksek faiz oranları, daha yavaş büyüme ve daha zayıf işgücü piyasası koşulları enflasyonu düşürürken, hane halkı ve işletmelere de biraz acı verecek.” Açıklamalar piyasalarda sert satışlara yol açtı.

Powell’a göre, para piyasası fiyatlamasında bankanın Eylül ayında 75 baz puanlık faiz artırımı yapma olasılığı yüzde 75’e yükselirken, bu hafta açıklanacak verinin önemi, kararın gelen paraların toplamına bağlı olacağının açıklanmasıyla arttı. veri verileri ve iyileşen görünüm.

POWELL’İN AÇIKLAMALARINDAN SONRA ZOR SATIŞLAR

Gelişmelerin ardından dünya genelinde risk iştahının düşmesiyle hisse senedi piyasaları sert satış yaparken, Dolar Endeksi 109,5 ile Eylül 2002’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Cuma günü yüzde 3.02’nin altına düşen ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 3.12’yi aştı.

New York borsası, Cuma günü açıklanan ABD kişisel gelir ve harcama verilerinin beklentileri karşılamamasının ardından keskin bir düşüş yaşadı. Dow Jones Endeksi yüzde 3.03, S&P 500 Endeksi yüzde 3.37 ve Nasdaq Endeksi yüzde 3.94 düşüşle bir ayın en düşük seviyesinden kapandı. Endekslerin haftalık kayıpları yüzde 5,6 seviyesinde gerçekleşti.

Avrupa yakasında artan resesyon korkularına rağmen Jackson Hole’da yapılan açıklamalar, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Eylül toplantısında faiz oranlarını 75 baz puan artırma ihtimalinin tartışılmasına neden oldu. ECB Yürütme Kurulu üyesi Klaas Knot, Avrupalı ​​merkez bankacılarının yüksek enflasyonla mücadele için faiz artırımlarını hızlandırmayı düşündüklerini ve Eylül ayındaki 75 baz puanlık artışı desteklediğini söyledi. ECB üyesi Robert Holzmann, Eylül ayında 75 baz puanlık faiz artırımının da tartışmanın bir parçası olması gerektiğini belirtti. Fransa Merkez Bankası Başkanı Francois Villeroy de Galhau, ECB’nin Eylül ayında önemli bir faiz artırımına daha ihtiyacı olduğunu vurguladı.

ECB’nin Eylül ayında 75 baz puan faiz artıracağı beklentileri yüzde 50’nin üzerindeyken, Almanya’da 10 yıllık tahvillerin getirisi 2 ay için yüzde 1,44 ile yüzde 1,44, İtalya’da 10 yıllık tahvillerin getirisi yüzde 1,44 oldu. yüzde 3,75 ile 2,5 ayın en yüksek seviyesini gördü. Almanya’nın DAX 40 endeksi Cuma günü yüzde 2,26, Fransa’nın CAC 40 endeksi yüzde 1,68 ve İngiltere’nin FTSE 100 endeksi yüzde 0,70 düşerken, endekslerdeki düşüş ABD’de geçen hafta ortalama yüzde 4’e ulaştı. Euro/Dolar paritesi Cuma günü 1’in üzerinde olmasına rağmen, Powell bu seviyelerde kalamayacağını ve 0,9920’ye düştüğünü söyledi. İngiltere’de piyasaların tatil nedeniyle kapalı olduğu haftanın ilk gününde vadeli endeksler olumsuz bir seyir izliyor.

ASYA BORSA HAFTAYA OLUMSUZ BİR BAŞLANGIÇ SUNUYOR

Asya’da, ABD ve Çin, New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören şirketleri kontrol etmek için geçici bir anlaşma imzalamış olsa da, yeni haftaya hisse senedi piyasaları tarafında olumsuz yönde başladığı, risk iştahının yakın dönemde gevşemesiyle başladığı görülüyor. dünya. Öte yandan dolara olan talep arttıkça Japon yeni ve Çin yuanının değer kaybının hızlanması dikkat çekiyor. Kapanışa yakın, Japon Nikkei 225 Endeksi yüzde 2.5, Çin’in Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.3 ve Güney Kore’nin Kospi Endeksi yüzde 2.1 düştü. Dolar/yen paritesi de 139’da 1,5 ayın en yüksek seviyesini gördü.

BORSA İSTANBUL POZİTİF BAĞLANTI KESİLDİ

Yurtiçinde, Borsa İstanbul BİST 100 endeksi geçtiğimiz hafta küresel borsalardan pozitif saparak Cuma günü yüzde 0,30 artarak 3,104,90 puanla kapanış rekorunu kırdı. Endeks 3.188,07 puanla zirve yaparken haftalık bazda yüzde 4,17 yükseldi. Dolar/TL ise Cuma günü 18.1643’ten yatay kapattıktan sonra bankalararası piyasa açılışında yeni haftaya 18.1850’den başladı.

Analistler, merkez bankalarının enflasyonla mücadele konusundaki “şahin” açıklamalarının, artan durgunluk endişelerine rağmen dünya genelinde risk iştahını azalttığını söyledi.

Analistler, yoğun veri gündeminin yeni haftada fiyatlandırmaya yön vermesinin beklendiğini belirterek, hafta içinde açıklanacak olan imalat Satınalma Yöneticileri Endeksi’nin (PMI) yanı sıra istihdam raporunun ABD ve euro bölgesindeki enflasyonu da içereceğini söyledi. ve ülke büyüme verileri yakından takip edilmektedir.

ABD Dallas Fed’in iç ekonomi ve dış ticaret dengesi ile imalat endeksine ilişkin güven endeksinin bugünün veri gündeminde ön sıralara taşındığını açıklayan analistler, BIST 100 endeksinin teknik olarak direnç olarak 3,200, destek olarak ise 3,050 ayakta durduğunu açıkladı. .

Bugün piyasalarda izlenecek tarihler şu şekilde:

10.00 Türkiye, Ağustos ayı ekonomik güven endeksi

10.00 Türkiye, Temmuz Dış ticaret dengesi

17:30 ABD-Ağustos Dallas Fed imalat endeksi