Küresel piyasalar sterlin çalkantısının ardından denge arıyor


Küresel piyasalarda yüksek getiri ortamına ve güçlenen doların ekonomilere etkisine ilişkin endişeler devam ederken, İngiltere tahvil ve döviz piyasalarında dün yaşanan çalkantı sonrası denge arayışları ön plana çıktı.

Merkez bankalarının geçen hafta faiz oranlarını agresif bir şekilde artırmasının ardından, küresel dolar talebi güçlenmeye devam etti ve bu yüksek getirili ortamın bir süre daha devam edeceğinin sinyalini verdi.

Bu durum diğer ülke döviz ve emtia piyasalarında satış baskılarını artırırken, Brent petrolün varil fiyatı dün 82,5 dolarla 8 ayın en düşük seviyesine geriledi. Altının ons fiyatı da Nisan 2020’den bu yana ilk kez 1.621 ABD doları seviyesine ulaştı.

Ekonomiye olan güvenin azalmasıyla resesyon beklentileri yükselirken, OECD dün küresel ekonomi için gelecek yıl için büyüme tahminini yüzde 2,8’den yüzde 2,2’ye düşürdü. Kuruluş ayrıca Çin ekonomisi için 2022 ve 2023 için 1,2 puanlık büyüme tahminlerini sırasıyla yüzde 3,2 ve yüzde 4,7’ye indirdi. OECD’nin ardından Dünya Bankası, Çin’in ekonomik büyümesine ilişkin tahminini düşürdü.

Bu gelişmelere ek olarak, İngiltere hükümetinin açıkladığı son vergi indirimi planının ardından sterlin’de yaşanan tarihi değer kaybı, diğer ülke para birimlerinin dolar karşısında değer kaybetmesine neden oldu. Tahvil piyasasından çıkışların hızlanmasıyla, 10 yıllık faiz oranı Ekim 2008’den İngiltere’de yüzde 4,28’e, Aralık 2011’den Almanya’da yüzde 2,13’e, İtalya’da Ekim 2013’e yükselerek yüzde 4,56’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Bu gelişmelerle birlikte New York Borsası dün satış trendini sürdürdü, Dow Jones endeksi yüzde 1,11, S&P 500 endeksi yüzde 1,03 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,60 düştü. Dolar endeksi dün 114,5’e ulaştıktan sonra, Mayıs 2002’den bu yana en yüksek seviyesi olan 113,7’de sabitlendi. ABD 10 yıllık tahvil getirisi dün yüzde 3,93’ten yüzde 3,88’e düştü, Nisan 2010’dan bu yana en yüksek seviye.

Sterlin tüm zamanların en düşük seviyesinde

Avrupa yakasında, İngiltere hükümetinin toplam 45 milyar sterlinlik vergi indirimi uygulayacağını açıklamasının ardından sterlin/dolar paritesi dün tüm zamanların en düşük seviyesi olan 1.0348’e geriledi. Vergi indirimi uygulamasının enflasyonist baskıları artıracağı beklentisiyle para piyasaları, İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) ivedilikle uyacağı fiyat sabitlemesine başlayarak Kasım ayına kadar faiz oranlarını 200 baz puan artırdı.

BoE bu gelişmeler ışığında bir açıklama yaparken, bankanın hükümet açıklamalarının talep ve enflasyon üzerindeki etkisini ve sterlindeki düşüşe ilişkin kapsamlı bir değerlendirme yapıp bir sonraki planlanmış toplantısında buna göre hareket edeceği belirtildi. Açıklamada, “Para Politikası Kurulu, görevine uygun olarak, orta vadede enflasyonu sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2 hedefine döndürmek için faiz oranlarını gerektiği gibi ayarlamaktan çekinmeyecektir.” denildi. ifadesi kullanılmıştır.

Öte yandan dün bir açıklama yapan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, enerji arzında aksama olasılığı nedeniyle enflasyon görünümüne ilişkin risklerin yukarı yönlü olduğunu ve gelecekteki politika kararlarının buna bağlı olacağını söyledi. veri.

Bu gelişmelerle birlikte Avrupa borsaları dün karışık bir performans sergiledi, Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,46, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,24, İngiltere’de FTSE 100 endeksi ve İtalya’da FTSE MIB yüzde 0,03 düştü ve yüzde 30,67 arttı.

Asya yakasında Japonya plansız bir tahvil alım programı açıklarken, Çin’in sanayi karı yüzde 2,1 düştü. Yetkililer, dolar karşısında 24 yılın en düşük seviyesinde kalan Japon yeni hakkında yorum yapmaya devam ederken, Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, döviz kuru müdahalelerinin para politikasıyla uyumlu olduğunu söyledi.

Çin Halk Bankası ise piyasaların likidite ihtiyaçlarını karşılamak için kısa vadeli likidite desteği vermeye devam etti.

Bu gelişmeler arasında dikkat çekici olan, Asya’da yeni güne karışık bir şekilde başlaması, Çin’in Şanghay Bileşik Endeksi’nin yüzde 0,9 ve Japonya’nın Nikkei 225 Endeksi’nin yüzde 0,5 artması, Hong Kong’un Hang Seng Endeksi’nin ise yüzde 0,8 ve Güney Kore endeksinin yüzde 0,9 artması, Kore’nin Kospi endeksi yüzde 0.7 düştü.