Küresel piyasalar olumsuz


Küresel imalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) veri açıklaması durgunluk beklentilerini güçlendirirken, küresel piyasalar sallanıyor.

Çin’in Temmuz ayı imalat PMI verisi 49’da 3 ayın en düşük seviyesine gerilerken, Avrupa’da daralma bölgesine girerek 49.8’e düştü. ABD’de Tedarik Yönetimi Enstitüsü (ISM) imalat endeksi 52,8’e yükseldi ancak Haziran 2020’den bu yana en düşük seviyesinde kaldı.

Üretimde ivme kaybının devam ettiğine işaret eden verilerin detayları resesyon beklentilerini beslerken, güne sakin başlayan küresel borsalar günü düşüşle tamamladı. Durgunluk beklentileriyle birlikte dolara olan talep düşmeye devam etti ve dolar endeksi 105 seviyesine gerileyerek yaklaşık bir ayın en düşük seviyesini gördü. ABD 10 yıllık tahvil faizi düşüş eğilimini sürdürerek yüzde 2,53 ile 5 Nisan’dan bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Dolar endeksinin düşmesiyle altının ons fiyatı yaklaşık bir ayın en yüksek seviyesi olan 1,780,5$’a yükselirken, Brent petrolünün varil fiyatı 100$’ın altına gerileyerek talep haftasının düşeceği endişesiyle 98,1$’dan son günlerin en düşük seviyesine geriledi.

Bu gelişmelerle birlikte New York Menkul Kıymetler Borsası’ndaki Dow Jones endeksi yüzde 0,14, S&P 500 endeksi yüzde 0,28 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,18 düştü. ABD’de endeks vadeli sözleşmeleri de yeni güne düşüşle başladı.

AVRUPA GÜNDEMİ ENERJİ KRİZİ

Avrupa tarafında, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim, enerji krizi ve yüksek enflasyon nedeniyle Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) eylemleri gündemin merkezinde yer almaya devam ediyor. Makroekonomik tarafta dün açıklanan veriler, euro bölgesi işsizlik oranının Haziran ayında yüzde 6,6’da değişmeden kaldığını gösterirken, imalat sanayi PMI verileri maliyet baskılarının devam ettiğini gösterdi. Öte yandan Avrupa Birliği (AB) ülkeleri dün Ukrayna’ya 1 milyar avroluk makro-finansal yardımda bulundu. İlk tahıl yüklü ticaret gemisinin Ukrayna’daki Odessa limanından ayrılması günün en önemli gelişmesiydi.

Bu gelişmelerle birlikte Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0,03, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,18 ve İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,13 düştü. Avrupa borsaları haftanın ikinci işlem gününe yüksek ciro ile başladı.

ASYA HİSSELERİNDE ZOR DÜŞÜŞ

Asya borsaları, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin olası Tayvan ziyaretine ilişkin endişeler üzerine haftanın ikinci işlem gününde keskin bir düşüş yaşadı.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin Hint-Pasifik ülkelerine yapacağı beklenen ziyaret, jeopolitik risk algısını yükseltti.

Çin, Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin askeri müdahaleler de dahil olmak üzere ciddi sonuçları olacağına dair güçlü uyarılarda bulunurken, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi stratejik iletişim koordinatörü John Kirby yaptığı açıklamada, Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin son derece doğal bir olay olduğunu ve bu ziyaretin gerçek bir olay olduğunu söyledi. doğal bir sorun. hakkının olduğunu söyledi. Amerikan televizyon kanalı CNN, Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesinin beklendiğini bildirdi.

Bu gelişmelerle birlikte Çin’in Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 2,26 düşüşle 3,186 puana, Güney Kore’nin Kospi Endeksi ise yüzde 0,52 düşüşle 2,440 puana geriledi.