Küresel piyasalar olumsuz


Küresel piyasalarda, enflasyon ve durgunluk ikilemleri arasında kalan yatırımcılar, önümüzdeki hafta ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısı öncesinde negatif kalmaya devam ediyor.

Veriler ve gelişmeler küresel düzeyde kalıcı enflasyonist baskılara işaret ederken, uluslararası kurum ve kuruluşların resesyon uyarısı yapmasıyla hisse senedi ve tahvil piyasalarında çıkışlar yoğunlaştı.

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in küresel ekonomik büyüme beklentilerini düşürmesinin ardından Dünya Bankası, merkez bankalarının yüksek enflasyon ortamında eş zamanlı olarak faiz oranlarını artırmalarının 2023’te küresel durgunluk riskini artırdığını bildirdi.

Durgunluk tehdidine rağmen, Fed’in önümüzdeki hafta en az 75 baz puan faiz artırma kararı emtia fiyatları üzerinde baskı yaratırken, altın 1,660 dolarla Nisan 2020’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Brent petrolün varil fiyatı dün yüzde 4,4 düşüşle 89,9 dolardan işlem görürken, bugün 90,3 dolardan işlem görüyor.

Makro veriler tarafında, ABD perakende satışları Ağustos ayında aylık yüzde 0.3 artarak piyasa beklentilerini aştı, haftalık işsizlik başvuruları beşinci hafta için 213.000’e düştü. Şüpheli iyimser verilere rağmen, ülkenin sanayi üretimi Ağustos ayında aylık yüzde 0,2 arttı, ancak beklentilerin altında kaldı. New York Fed ve Philadelphia Fed imalat endeksleri de sanayi sektöründeki daralmanın devam ettiğine işaret etti.

Verilerin ekonomik görünüme ilişkin karışık sinyaller vermesinin ardından, New York borsası dün teknoloji hisselerinin öncülüğünde bir satış gördü. Dow Jones endeksi yüzde 0,56, S&P 500 endeksi yüzde 1,13 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,43 düştü. Dolar endeksi dar bantta yatay seyrini sürdürerek 109,7 seviyesinde bulunurken, ABD 10 yıllık tahvil faizi yüzde 3,40’tan 3,47’ye yükseldi. ABD endeks vadeli işlem sözleşmelerinin yeni güne satıcılarla başladığı görülüyor.

Avrupa tarafında ise Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin gelişmeler ve enerji krizi kapsamında alınan tedbirler gündemin odağında olmaya devam ediyor. Bölgede devam eden ve resesyon riskini artıran enflasyonist baskılar, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) eylem alanı hakkında soru işaretleri yaratıyor.

Bu gelişmelerle birlikte Almanya’nın DAX 40 endeksi yüzde 0,55, Fransa’nın CAC 40 endeksi yüzde 1,04 ve İtalya’nın FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,21, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,07 yükseldi. Euro/dolar paritesi dün kritik 1 seviyesini geçmesine rağmen bugün 0,9980’e geriledi. Avrupa’da endeks vadeli işlem sözleşmeleri, bugün açıklanacak olan Ağustos ayı euro bölgesi enflasyon verileri öncesinde güne satarak başladı.

Asya’da Rus ve Çinli liderlerin bir araya geldiği haberleri gündeme gelirken, Çin, Rusya ve Moğolistan’ın ortak bir ekonomik koridor geliştirme konusunda anlaştıkları bildirildi.

Yoğun veri akışının da yaşandığı bölgede, Ağustos ayında Çin’in sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 4,2, perakende satışlar ise beklentilerin üzerinde yüzde 5,4 arttı. Zorlu gayrimenkul sektörüne ilişkin göstergeler bozulmaya devam ederken, konut fiyatları, konut başlangıçları ve gayrimenkul yatırımlarına ilişkin veriler beklentilerin altında geldi.

Japonya’da, yetkililerin “müdahale” sinyalleri zayıf yen karşısında devam ediyor. Japonya Maliye Bakanı Suzuki Shunichi, yen’deki hızlı oynaklığın devam etmesi halinde döviz piyasasına müdahale etmeye hazır olduğunu ve bu konuda hiçbir seçeneği göz ardı etmeyeceğini söyledi.

Bu gelişmelerle birlikte Asya borsalarında satış eğilimi görüldü, Çin’in Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.4, Japon Nikkei 225 Endeksi yüzde 1 ve Güney Kore’nin Kospi Endeksi yüzde 0.9 düştü.

Dün yurt içi oynaklığın yüksek olduğu Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi günü %2,43 düşüşle 3.363,12 puandan kapattı. Dolar/TL, dünün yüzde 0.2 artışla 18.2656’da kapanmasının ardından bugünkü bankalararası piyasa açılışı için 18.2620’den işlem görüyor.

Analistler, enflasyon endişeleri ve resesyon riski arasında sıkışan merkez bankalarının faiz oranlarını artırmaya devam edeceği beklentilerinin piyasaların risk iştahını düşük tuttuğunu belirtti.

Önümüzdeki hafta yapılacak Fed toplantısının para piyasalarında %76 olasılıkla 75 baz puan, 100 baz puanlık artışla %24 olasılıkla fiyatlandırıldığını kaydeden analistler, tahvil ve emtia piyasalarındaki fiyat hareketlerinin de yakından izlenmesi gerektiğini kaydetti.

Analistler, bugün Euro Bölgesi enflasyonunu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) piyasa katılımcılarının iç piyasada izleyeceği anketin teknik olarak BİST 100 endeksinde 3.360 ve 3.280 seviyelerinin destek, 3.500 ve 3.550 puanların direnç konumunda olduğunu belirtti.

Bugün piyasalarda izlenecek tarihler şu şekilde:

10.00 Türkiye TCMB Piyasası Katılımcı Anketi

12.00 Euro Bölgesi Ağustos TÜFE

14.30 Türkiye, konut fiyat endeksi Temmuz

17.00 ABD, Eylül Michigan Üniversitesi Tüketici Güven Endeksi