Küresel piyasalar Fed’in faiz kararına odaklandı


Bugünkü Fed politika kararları ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın toplantı sonrası açıklamaları öncesinde küresel piyasalarda risk iştahı düşük kalmaya devam ediyor.

Durgunluk ve enflasyon korkuları arasında kalan ABD’de, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararı ve gelecek para politikasının yol göstermesi muhtemeldir.

Haziran’da ABD’de enflasyonun devam etmesi, Fed’in bugün 75 baz puanlık faiz artırımı yapma ihtimalini artırırken, 100 baz puanlık artış bekleyenler önemli oranda düşüş yaşadı.

Ülkede durgunluğa işaret eden makroekonomik veriler de durgunluk endişelerini artırırken, Fed’in Temmuz ayı sonrasında yapacağı hamlelere ilişkin belirsizlik piyasaları fiyat bulmayı zorlaştırıyor.

Tahvil piyasalarında, ABD 10 yıllık tahvil faizi ile 3 aylık Hazine Bonosu arasındaki fark daralmaya devam ederek 30 baz puana gerilerken, şüpheli fiyatlar ABD ekonomisinin Resesyona gireceğine dair beklentilerin güçlenmeye devam ettiğini gösteriyor. .

75 BAPS ARTMASI BEKLENİYOR

Para piyasası fiyatlamasında, Fed’in yüzde 75 ihtimal ile 75 baz puan faiz artıracağı tahmin edilirken, Fed üyelerinin 100 baz puanlık net ifadelerine rağmen, yatırımcılar hala yüzde 25’lik bir artış ihtimali bekliyor.

Eylül ayı toplantısında kararsızlık ön planda kalırken, bankanın %51 ihtimalle 50 baz puan, %41 ihtimalle 75 baz puan ve %8 ihtimalle 100 baz puan artıracağı tahmin ediliyor.

Ülke makroekonomik verilerindeki yavaşlama işaretlerinin güçlenmeye devam etmesi ve dün açıklanan döneme ilişkin kârlılığın beklentileri karşılamaması hisse senedi piyasalarında risk iştahının düşmesine neden oldu.

ABD’de yayınlanan verilere göre, Haziran ayı yeni ev satışları bir önceki aya göre yüzde 8,1 düşerek 590,000 ile Nisan 2020’den bu yana en düşük seviyesine inerken, Conference Board tüketici güven endeksi düşmeye devam etti. S&P Case-Shiller Ulusal Konut Fiyat Endeksi Mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19,7 arttı.

Konut piyasasındaki yavaşlama ülkedeki durgunluk endişelerini besleyen ana unsurlardan biri olsa da, bu alandan gelen sinyaller piyasalarda oynaklığı artırabilir.

ABD’de dün açıklanan kurumsal bilançolarda durgunluk eğilimleri belirginleşirken, teknoloji şirketleri Microsoft ve Google’ın ana şirketi Alphabet’in gelir artışı Nisan-Haziran döneminde yavaşladı.

Öte yandan Uluslararası Para Fonu (IMF), bu yıl için küresel büyüme tahminini yüzde 3,6’dan yüzde 3,2’ye, ABD ekonomisi için 2022 büyüme tahminini ise yüzde 3,7’den yüzde 2,3’e indirdi.

Raporda, beklenenden yüksek enflasyonun, başta ABD ve büyük Avrupa ekonomileri olmak üzere dünya genelinde daha zor finansal koşullara yol açtığı, beklenenden daha kötü ekonomik yavaşlamanın yeni tip koronavirüsü (Covid-19) körüklediği belirtildi. 19) Salgın ve karantina, Çin’deki önlemleri yansıtıyor ve Ukrayna’daki savaşın kötü etkilerinin, durgun küresel ekonomiyi vurduğu bildirilen salgın tarafından şimdiden vuruluyor.

Üç günlük düşüş trendinin ardından dolar endeksi yüzde 0,6 artarak 107,1’e yükselirken, Brent’in varil fiyatı 99,9 dolarda sabit kaldı.

Dün New York Menkul Kıymetler Borsası’nda yaşanan bu gelişmelerle birlikte S&P 500 Endeksi yüzde 1,15, Dow Jones Endeksi yüzde 0,71 ve Nasdaq Endeksi yüzde 1,87 düştü. ABD’de endeks vadeli sözleşmeleri yeni güne yükselişle başladı.

AVRUPA’DA GÜNDEM ENERJİ TEDARİĞİ

Avrupa’daki enerji arzı sorunu fiyatları etkilemeye devam ediyor.

Rus enerji grubu Gazprom’un, Rus gazını Almanya üzerinden Avrupa’ya taşıyan boru hatlarından Kuzey Akımı doğalgaz boru hattını teknik nedenlerle yüzde 20 kapasiteyle kullanabileceğini açıklamasının ardından doğalgaz fiyatları 200 avronun üzerine çıktı. megavat saat başına, Mart ayından bu yana en yüksek seviye.

Rusya’nın gaz tedarikiyle ilgili sorunlar, bölgede endüstriyel üretimin kesintiye uğrayabileceği endişelerini körüklemeye devam ederken, artan riskler Avrupa’da fiyatlandırmayı engelliyor.

Dün Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0,86, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,42 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,04 düşerken, İngiltere’de FTSE 100 endeksi değişmedi. Avrupa’da endeks vadeli sözleşmeleri yeni güne yükselişle başladı.

ASYA PİYASALARI KARMA

Asya’daki hisse senedi piyasaları, Fed politika kararları öncesinde karışık bir yörünge izliyor. Derinleşen durgunluk endişeleri bölgesel piyasalar üzerinde baskı oluşturmaya devam ederken, Tayvan üzerindeki ABD-Çin gerilimleri risk iştahı üzerinde baskı oluşturuyor. ABD Başkanı Joe Biden ve Çinli meslektaşının yarın Tayvan sorununu görüşmeleri bekleniyor.

Çinli e-ticaret devi Alibaba, Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’nda ilk işlem için başvuracağını açıkladıktan sonra, ABD’de işlem gören Çinli şirketlerin listeden çıkarılması durumunda bu şirketlerin Alibaba ile benzer bir yol izleyebileceğini söyledi. Hong Kong’daki ilk listeleme, Çinli yatırımcıların şirket hisselerine erişmesini kolaylaştırıyor.

Bu gelişmelerle birlikte Japonya’nın Nikkei 225 Endeksi yüzde 0,3 ve Çin’in Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0,1, Hong Kong’un Hang Seng Endeksi yüzde 1 ve Güney Kore’nin Kospi Endeksi yüzde 0,1 düştü. .