Küresel piyasalar Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararına odaklandı


Küresel piyasaların durgunluk riski ile enflasyon endişeleri arasında karışık bir seyir izlemesi nedeniyle gözler Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) para politikası kararlarına çevrildi.

Dünya genelinde ekonomik aktiviteyi olumsuz etkileyebilecek gelişmelerin yaygınlaşması, piyasalarda fiyat keşfini zorlaştırmaktadır.

ABD’de dün açıklanan bilançolarda kurumsal karlılık risk iştahını desteklerken, dün New York borsasında teknoloji hisseleri yükselişe öncülük etti.

Öte yandan makroekonomik veriler ülkede resesyon riskinin sürdüğünü gösteriyor.

ABD’de dün açıklanan verilere göre, ikinci el ev satışları Haziran ayında aylık bazda yüzde 5,4 düşerek Haziran 2020’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Ülkede ipotek (ev kredisi) kredisi başvuruları da geçen hafta bir önceki haftaya göre yüzde 6,3 düşerken, ipotek talebi 22 yılın en düşük seviyesine geriledi. ABD’de 30 yıllık ipotek oranları ortalama yüzde 5,82 ile son 14 yılın en yüksek seviyelerine yakın.

ABD konut piyasasındaki durgunluk belirtileri piyasalarda risk iştahını aşındırırken, konut piyasasında ABD ekonomisinin yapısından kaynaklanan daralma ülkede durgunluğun habercisi olarak görülüyor.

Öte yandan, ABD Merkez Bankası’nın Temmuz ayında 75 baz puanlık faiz artırımıyla yetineceği yönünde beklentiler sürüyor.

Temmuz ayında yüzde 66 oranında 75 baz puanlık faiz artışı ihtimali olan Fed’de para piyasaları fiyatlanırken, banka Eylül ayı toplantısında yüzde 50 ihtimalle 75 baz puan ve 50 baz puanlık faiz artırımı beklemektedir. .

Bu gelişmelerle birlikte New York Menkul Kıymetler Borsası’ndaki S&P 500 endeksi dün yüzde 0,59, Nasdaq endeksi yüzde 1,58 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,15 değer kazandı. ABD’de endeks vadeli sözleşmeleri yeni güne karışık hareketlerle başladı.

EN AZ 25 BAZ PUANINDA ARTIŞ BEKLENİYOR

Avrupa’da gözler ECB faiz kararına ve ECB Başkanı Christine Lagarde’ın yorumlarına çevrildi.

Bankanın faiz oranlarını en az 25 baz puan artıracağı kesin iken, hafta başından bu yana artan 50 baz puanlık faiz beklentisi euro/dolar paritesini en düşük seviyesinden yukarı iten önemli bir etken oldu. son 20 yılda.

Euro/dolar paritesi, hafta başından bu yana yaklaşık yüzde 1.4 değer kazandıktan sonra 1.0220’de işlem görürken, ECB kararlarının paritenin oynaklığına katkıda bulunması bekleniyor.

Bölgede süregelen yüksek enflasyon AMB’nin politika alanını daraltırken, enerji arz sorunları Avrupa’da resesyon riskini daha da artırıyor.

Avrupa Birliği (AB), Rusya’dan doğalgaz akışında yaşanabilecek olası bir aksaklığa karşı hazırladığı acil durum planı kapsamında tüm üye ülkelere gaz tüketimini yüzde 15 oranında azaltma çağrısında bulundu ve yeni bir yaptırım paketini kabul etti. Rusya’dan altın ithal etme ve mücevherleri yasaklama kararını da içeriyor.

Alman basınında yer alan haberlere göre, 11 Temmuz’da devreye giren Nord Stream 1 boru hattından doğalgazın yeniden başlatılması, bölgedeki risk algılamalarının sınırlı da olsa azalmasına yardımcı oldu.

Dün Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0,20, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,44, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,27 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,60 düştü. Avrupa’da endeks vadeli sözleşmeleri yeni güne yükselişle başladı.

JAPONYA MERKEZ BANKASI FAİZ ORANLARINI AYARLAMADI

Asya’da hisse senedi piyasaları karışırken, Japonya Merkez Bankası (BoJ) para politikasını değiştirmedi.

BOJ, politika açıklamasında bu yıl için büyüme tahminini düşürürken faiz oranlarını değiştirmeden eksi yüzde 0,1’de bıraktı.

Japon ekonomisini çevreleyen belirsizliklerin devam etmesiyle bankanın ekonomiyi desteklemeye devam edeceği belirtildi.

Öte yandan banka, şirketlerin tüketici fiyatları üzerindeki baskıyı yansıttığını belirterek Japonya için yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 2,3’e yükseltti.

Çin’de yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakaları artmaya devam ederek ekonomi üzerinde baskı oluşturmaya devam ederken, önlemlerin yayılmasının ekonomik toparlanmayı engelleyebileceğine dair korkular var.

Bu gelişmelerle birlikte Japonya’da Nikkei 225 Endeksi yüzde 0,29, Güney Kore’de Kospi Endeksi yüzde 0,78, Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0,55 ve Hong Kong’da Hang Seng Endeksi yüzde 0,82 arttı. kayıp.