Küresel piyasalar ABD-Çin gerilimiyle sallanıyor


ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Çin ile egemenlik anlaşmazlığına kilitlenen Tayvan’ı ziyareti piyasaların dalgalanmasına neden oluyor.

ABD Meclis Başkanı Nancy Pelosi’nin Çin ile egemenlik anlaşmazlığına kilitlenen Tayvan ziyareti piyasalarda dalgalanmalara neden olurken, bugün başta yurt içi enflasyon ve Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) olmak üzere konuyla ilgili gelişmelerin yanı sıra yoğun bir veri gündemi izleniyor. ) hizmet sektörünün yurt dışında.

Pelosi ve beş kişilik kongre heyetini taşıyan uçak, Çin’den gelen tehditlere rağmen Tayvan’a güvenli bir şekilde ulaştı. Pelosi ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, “ABD’nin Tayvan ile dayanışması hayati önem taşıyor. Ziyaretimiz, ABD’nin Tayvan’a verdiği destek sözünden dönmediğini açıkça göstermiştir” ifadeleri kullanıldı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Pelosi’nin ziyaretini kınarken, Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) geniş çaplı bir askeri tatbikat başlattı. Çin ayrıca ekonomik yaptırım olarak nitelendirilebilecek bir kararla Tayvan’dan turunçgil ve iki tür balık ithalatını durdurdu.

Söz konusu ziyaret ABD-Çin ilişkilerinde gerginliğe neden olurken, dün risk iştahının hafiflediği piyasalarda Pelosi’nin Tayvan’a güvenli bir şekilde ulaşmasıyla yeni güne belirsizliğin azalmasıyla sakin başladı.

Durgunluk endişelerinin ve jeopolitik risk algılarının arttığı bir ortamda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) sözlü yönlendirmeleri yakından takip edilirken, açıklamaların ‘şahin’ tonu tahvil faizlerindeki yükselişi destekledi.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Fed’in Eylül toplantısında faiz oranlarını yarım puan artırmasını ve ardından 2023’ün ikinci çeyreğine kadar çeyrek puanlık artışlarla devam etmesini umduğunu söyledi. San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, bankanın faiz oranlarını artırmaya devam etmesini beklediğini söylerken, Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, enflasyonun hala yükselmediğine ve yüzde 2’ye doğru sürdürülebilir bir yolda olduğuna dair birkaç ay boyunca ikna edici kanıtlar olması gerektiğini vurguladı. hedef.

Bu gelişmelerle birlikte New York Borsası dün Dow Jones endeksi %1,23, S&P 500 endeksi %0,67 ve Nasdaq endeksi %0,16 değer kaybetti. Dün 105 ile bir ayın en düşük seviyesini gören dolar endeksi, risk algılamasının artmasıyla 106,5’e yükselirken, bugün 106,1’de sabitlendi. Bu arada, ABD 10 yıllık tahvil faizi yaklaşık 4 ayın en düşük seviyesi olan yüzde 2,52’den dün yüzde 2,78’e yükseldi ve bugün yüzde 2,71 seviyesinde bulunuyor. ABD endeks vadeli işlem sözleşmeleri yeni güne yükselişle başladı.

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş haberleri Avrupa yakasında gündemin merkezi olmaya devam ederken, ABD hükümeti dün Kremlin bağlantılı seçkinleri ve çok uluslu büyük bir şirketi yaptırım listesine aldı. G7 ülkeleri ve Avrupa Birliği (AB) Yüksek Temsilcisi de Rusya’nın yüksek enerji fiyatlarından büyük gelirler elde etmesini önlemek için tüm seçenekleri araştırdıklarını söyledi. Öte yandan Belçika, ekonomik yaptırımlar kapsamında 50 milyar avrodan fazla Rus fonunu dondurdu.

Jeopolitik risklerin artmasıyla hareketlenen borsalar dün düştü, İngiltere’nin FTSE 100 endeksi yüzde 0,06, Almanya’nın DAX 30 endeksi yüzde 0,23 ve Fransa’nın CAC 40 endeksi yüzde 0,42 düştü. Dün bir ayın en yüksek seviyesini gördükten sonra euro/dolar paritesi yüzde 1 gerileyerek 1.0166’ya gerilerken, bugün 1.0180 civarında seyrediyor. Avrupa’da endeks vadeli işlem sözleşmelerinin yeni güne alıcılarla başlaması dikkat çekiyor.

Asya’da Pelosi’nin Tayvan ziyareti haberleri gündemin en başında yer alıyor. Konuya verilen tepkiler ve gelişmelerin ekonomik etkisi yakından takip edilirken, bölgede açıklanan veriler karışık sinyaller vermeye devam ediyor. Bugün açıklanan verilere göre Çin’in Temmuz ayı hizmet PMI 1 puan artarak 55,5’e, Japonya 0,9 puan azalarak 50,3’e geriledi. Bu gelişmeler, Çin’in Şanghay Bileşik Endeksi’nin yüzde 0,5, Japonya’nın Nikkei 225 Endeksi’nin yüzde 0,4 ve Hong Kong’un Hang Seng Endeksi’nin yüzde 0,7 artmasıyla Asya’da yeni güne olumlu bir notla başladığını gösterdi.