Krizin galibi THY olduKrizin galibi THY oldu

Fransız basınında THY’nin Avrupa’daki geleneksel havayolları arasında en karlı şirket olduğu ve 2021’de kar eden ilk uluslararası hava yolu olduğu haberi yer aldı. THY’nin 2022 ilk yarı geliri 737 milyon dolar.

Les Echos gazetesinde yayınlanan “Avrupa Hava Sahası Krizinin En Büyük Kazananı Türk Hava Yolları Oldu” başlıklı yazıda, sadece Temmuz ayında 7,8 milyon yolcu taşıyan THY’nin salgından önceki büyüme ve kâr oranıyla örtüştüğü tespit edildi.

Makale, THY’nin Avrupa’daki geleneksel havayolları arasında en karlı şirket ve 2021’de kar eden ilk uluslararası havayolu olduğunu belirtiyor. Rekor bir kâra yöneldiği vurgulandı.

AVRUPA’NIN EN AKTİF THY’SI

Eurocontrol verilerine göre THY, günlük 1506 uçuşla Avrupa hava sahasında faaliyet gösteren geleneksel havayolları arasında Avrupa’da en aktif havayolu olurken, onu 1202 uçuşla Lufthansa ve 1065 ile Air France takip etti. Ryanair’in düşük maliyetli Flights ve Easyjet’te faaliyet gösterdiği kaydedildi. çoğu uçuşu gerçekleştiriyor.

Yazıda, Atatürk Havalimanı’ndan 10 kat daha fazla kapasiteye sahip olan İstanbul Havalimanı’nın THY’nin başarısında payının olduğu ve 2018 sonunda açılan havalimanının 2019’da ilk 7 dış hat yolcu sayısını geride bıraktığı vurgulandı. Avrupa’daki ana rakiplerinin hala COVID-19 olduğu ve 19. yılın patlak vermesinden önceki aktivite seviyesinin yüzde 10-15 oranında geciktiği bildirildi.

Hava taşımacılığı pazarında THY’nin arzda %60 artışla dünya sıralamasında 10. sıradan 4. sıraya yükseldiği kaydedilirken, 2019 yılından bu yana navlun gelirini ikiye katlayan THY’nin Air France’ı geride bıraktığı kaydedildi. KLM’den gelir.