Kripto para birimleri içsel değerlerini koruyor


Son birkaç hafta içinde keskin düşüşler yaşayan kripto para birimleri, 5 haftada %11 değer kazanarak piyasa değerinde 1 trilyon dolara ulaştı ve yatırımcı topluluğunun kripto kışının bittiğine dair tahminlerini destekledi. Kripto para birimlerinin ve blockchain’in finansın geleceği olduğuna inanan küresel kripto para borsaları bu durumdan cesaret alarak genişleme yatırımlarını hızlandırdı.

2021’de keskin bir ralli yapan kripto para borsaları, 2022’nin ilk yarısını kayda değer kayıplarla sonlandırdı, ancak Temmuz ayının son birkaç haftasında beş hafta içinde ilk kez 1 trilyon piyasa değerine döndü.

Yatırımcılar arasında kripto kışının sonu olarak yorumlanan bu gelişmeyle birlikte, küresel enflasyonist ortamın hüküm sürdüğü bir dönemde kripto para birimlerinin potansiyel bir yatırım aracı olup olmadığı konusunda yeniden tartışmalar yaşanıyor.

Tartışmalı bir varlık sınıfı olmasına rağmen, kripto para birimlerinin finansın geleceği olduğuna dair ekosistem fikir birliği, güçlü finansal temellere sahip kripto borsalarından genişleme yatırımlarını körükledi. Bu, özellikle Avrupa, ABD ve MENA bölgesinde adından sıkça söz ettiren bir kripto para borsası olan SkyBitPro’nun Türkiye yatırımı ile doğrulandı.

SkyBitPro Dubai CEO’su Sarullah Tabea, kripto paralarla ilgili son gelişmeleri değerlendirerek, “Zaman zaman mücadele eden kripto para borsaları yine de 2020’den bu yana %406’nın üzerinde değer kazanmayı başardı. Aynı dönemde, ABD borsalarının çoğunu kapsayan S&P 500 endeksi sadece %21 değer kazandı. Bu fark tek başına kripto para birimlerinin yeni olanaklar içerdiğini kanıtlamak için yeterlidir. Bu fikre olan inancımızla şu anda 17 ülke ve 32 şehirde faaliyet gösteren SkyBitPro olarak İtalya, İspanya, Dubai, ABD ve İngiltere Türkiye’ye açılıyoruz.”

“KRİPTO PİYASASININ HALA ÇOK YATIRIMCIYA İHTİYACI VAR”

Son yıllarda en tartışmalı finansal araçlardan biri olarak ortaya çıkan kripto para birimleri, hisse senetleri veya değerli metaller gibi yatırım araçlarının içsel değerinden yoksun olmakla eleştiriliyor.

Sarullah, Haziran ayında yayınladığı Global Cryptocurrency and Digital Assets raporunda, dünyanın en büyük bankalarından Bank of America’nın “blockchain teknolojisi ve diğer uygulamaların içsel bir değerden yoksun olduğu fikrine katılmıyoruz” görüşünü paylaştığını hatırlattı. Tabea, “Aynı raporun 2021 sonbaharında yayınlanan versiyonunun 200 milyondan fazla kullanıcısı var. Dünyanın önde gelen kripto para birimi olan dijital varlık sektörünün görmezden gelinemeyecek kadar büyük olduğuna işaret edildi. O hayır.” Yakın gelecekte dünyanın kripto para birimleri ve blok zinciri teknolojisinin, dünya gündemine göre telefonun kilidini açmak, hisse senedi, mülk veya araba satın almak veya faturaları ödemek için bile kullanılabileceğini iddia etmek artık fütüristik bir rüya değil. bunun kanıtı. Bu noktada piyasanın daha fazla yatırımcıya ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. SkyBitPro olarak bu konuda da inisiyatif alıyor, açtığımız her pazarda kripto paraları ulusal çapta tanıtıyoruz. Farkındalık yaratmak için ücretsiz eğitimler düzenliyoruz” dedi.

“TÜRKİYE’DE TERCİH PLATFORMU OLMAK İSTİYORUZ”

2019 yılından bu yana kripto para yatırımcıları için çözümler ürettiklerini kaydeden Sarullah Tabea, incelemelerini şu ifadelerle sonlandırdı:

“Kullanıcı deneyimini geliştirmek için en hızlı ve en güvenli teknolojiyi kullanan platformumuz, 250 kişilik yetkin ekibimiz tarafından geliştirilmektedir. 7/24 online müşteri desteği, güvenli depolama, güvenlik öncelikli süreçler ve hızlı para çekme seçenekleri sunan SkyBitPro, Bitcoin’den Cardano’ya, Polkadot’tan BNB’ye uzanan geniş ürün portföyü ile de öne çıkıyor. İlk günden itibaren güvenilirliğe verdiği önemle yatırımcıların beğenisini kazanmayı başaran platformumuz ile Türkiye’deki kripto para topluluğunun güvenli, basit ve kesintisiz bir yatırım deneyimine erişmesini sağlıyoruz. Affiliate programlarımız ile kısa sürede Türkiye’deki kripto camiasına ulaşmayı ve düşük komisyon oranlarımız ile hızlı bir şekilde en popüler platform olmayı hedefliyoruz. Düzenleme hazırlıklarının hızlandığı Türkiye’de, mali otoriteler ve toplum tarafından ortaklaşa oluşturulan düzenlemelere uygun olarak faaliyet göstermeye hazırız.”