Kremlin: Nord Stream 1 ve 2 sabote edilmiş olabilir


Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 gaz boru hatlarındaki hasarın sabotajdan kaynaklanmış olabileceğini belirterek, “Herhangi bir ihtimali göz ardı edemeyiz. Bu, acil araştırma gerektiren benzeri görülmemiş bir durum ve gelişmelerden endişe duyuyoruz.”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hatlarındaki hasarı ve Baltık Denizi’ndeki gaz sızıntılarını değerlendirdi.

Hatlardaki sorunların son derece endişe verici bir gelişme olduğunu vurgulayan Peskov, “Hatlarda biraz hasar var ama ne tür bir hasar olduğu belli değil. Basınç önemli ölçüde düştü. Bu, acilen araştırılması gereken eşi görülmemiş bir durumdur. Gelişmelerden son derece endişeliyiz” dedi.

SABOTAJ OLASILIĞI

Hatlardaki hasarın sabotajdan kaynaklanıp kaynaklanmadığı sorulduğunda, Dmitriy Peskov, “Herhangi bir olasılığı göz ardı edemeyiz. Kablolamada hasar olduğu açıktır ve araştırma ve çalışma sonuçları açıklanana kadar nedene dair hiçbir olasılık göz ardı edilemez.” yanıtını verdi.

Nord Stream 1 ve Nord Stream 2’nin yönetim şirketi Nord Stream AG, dün her iki boru hattındaki baskının önemli ölçüde düştüğünü duyurdu.

Danimarkalı ve İsveçli yetkililer, her iki ülkenin karasularından geçen boru hatlarında gaz sızıntısı tespit edildiğini duyurdu.

MARMARA ALTINDA DOĞALGAZ TANKI