Kısa satışlar için “yükseltme kuralı” bugün hala borsada geçerlidir


Borsa İstanbul AŞ, bugünkü seansta BİST 50 endeksinde yer alan hisse senetlerinin açığa satış işlemlerinde de yukarı adım kuralının uygulanacağını duyurdu.

Borsa İstanbul Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayınlanan açıklamada, Sermaye Piyasası Kurulu kararına göre BİST 50 endeksindeki paylarla açığa satış yapılabileceği hatırlatıldı.

Açıklamada, bugünkü toplantıda yukarıdaki hisse senetlerinin dünkü açığa satışlarına hızlandırma kuralını uygulamaya karar verdiği belirtildi.

Açığa satış yapılabilecek menkul kıymetlerde açığa satış işlemi, açığa satışa konu sermaye piyasası aracının son işlem fiyatından daha yüksek bir fiyattan yapılabilir. Ancak, sermaye piyasasının son fiyatının bir önceki fiyattan yüksek olması durumunda, yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından açığa satışlar, bu tür satışlar için emirlerin yönlendirilmesi, en son gerçekleşen fiyat seviyesinde de satış işlemi yapılabilir. kısa satış seçeneğini işaretleyerek not kaynaklanmaktadır. Ve kendine iyi bakman önemli.”