Kısa satışlar için “yükseltme kuralı” bugün hala borsada geçerlidir


Borsa İstanbul AŞ, BIST 50 endeks hisseleri için 14 Eylül’den bu yana uygulanan yukarı yönlü açığa satış kuralının bugünkü seansta da devam edeceğini duyurdu.

Borsa İstanbul Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayınlanan açıklamada, Sermaye Piyasası Kurulu kararına göre BİST 50 endeksindeki paylarla açığa satış yapılabileceği hatırlatıldı.

Açıklamada, adı geçen hisseler için 14 Eylül-3 Ekim döneminde getirilen açığa satış artırma kuralının bugünkü toplantıda uygulanmaya devam edilmesine karar verildiği belirtildi.

Açığa satış paylarında açığa satış işlemi, açığa satışa konu sermaye piyasası aracının son işlem fiyatından daha yüksek bir fiyattan yapılabilir. Ancak açığa satışa konu sermaye piyasası aracının son fiyatı satışa eşdeğer ise, gün içinde mülkiyetsiz yapılan ve aynı gün daha sonra yapılan alımlarla tamamlanan satışlar da bir önceki fiyattan yüksekse, Bu tür satışlar için yatırımcılarımıza ve yatırım kuruluşlarımıza açığa satış seçeneği işaretlenerek emir gönderilmesine özen gösterilmelidir. Ve kendine iyi bakman önemli.”