Kira krizi için arabuluculuk formülü


Kira uyuşmazlıklarında arabuluculuğu zorunlu hale getirecek düzenlemeyle ilgili çalışmalar sürerken Adalet Bakanı Bozdağ’dan açıklama geldi. Bozdağ; Kira alacakları, ev sahipliği ve mahalle hukukundan kaynaklanan uyuşmazlıkları arabuluculuk konusu haline getirdiklerini açıkladı.

Flaş Haber!

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Kira alacakları uyuşmazlıklarını, konut hukuku uyuşmazlıklarını, mahalle hukuku uyuşmazlıklarını tahkim konusu yapıyoruz” dedi.

Bartın Adalet Sarayı’nın açılışında konuşan Bozdağ, alternatif çözümlere yönelik önemli adımlar atıldığını, uzlaştırma, tahkim ve dava konularında arabuluculuğun Türkiye’nin gündemine alındığını belirtti.

Bakan Bozdağ, uyuşmazlıkların mahkemeye gitmeden kısa sürede çözüme kavuşturulmasını sağlayan arabuluculuğun bugüne kadar iş, ticaret ve tüketici uyuşmazlıklarında dava şartı olduğunu hatırlatarak, o tarihten bu yana 3 milyon 119.855 uyuşmazlığın yüzde 69’unun bu şekilde gerçekleştiğini belirtti. Kasım 2013’te arabuluculuk yoluyla çözüldü.

Bekir Bozdağ, çözüme kavuşturulan uyuşmazlıkların yargıya devredildiğini açıkladı.

Yeni dönemde arabuluculuğun kapsamını genişletme kararı aldıklarını ifade eden Bozdağ, şöyle devam etti:

“Bakanlığımız tarafından halihazırda hazırlanmakta olan çalışmalar kapsamında, önümüzdeki dönemde kira alacakları uyuşmazlıkları, konut mülkiyeti hukukundan kaynaklanan uyuşmazlıklar ve mahalle hukukundan kaynaklanan uyuşmazlıkları arabuluculuk konusuna dahil edeceğiz. Bundan böyle kira alacakları, ev sahipliği hukuku, hukuk ve mahalle hukukundan kaynaklanan uyuşmazlıklar arabulucuya gelecek ve arabuluculuk daha kısa sürecek Komşuların işlerini mahkemeye gitmeden halletmelerini istiyoruz Bu üç alana bakarsanız, komşuluk hukuku ile doğrudan bağlantılı, diğeri kiracı -Ev sahipleri, çoğu komşu olabilir, kiracı, ev sahibi ve komşular arasındaki anlaşmazlıklar, önümüzdeki dönemde sorunlarına daha erken bir dönemde çözüm bulmak için yeni bir alternatif çözüm ortaya koyacağız, mahkemeye çıkarmadan ve mahkemede birbirlerini suçlayan bir arabulucu olmadan.”

Bekir Bozdağ, konunun Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışında gündeme geleceğini söyledi.

ARACILIK İNCELEMESİ

Bakan Bozdağ, arabuluculuk incelemesine ilişkin yaptığı açıklamada, “Arabuluculuk incelemesine ilişkin duyuru bugün veya yarın Adalet Bakanlığı’nın internet sitesinde yayımlanacak. Bu sınavda kontenjan uygulamayacağız, sınavı 70 ve üzeri başarı ile geçenler arabulucu olma hakkına sahiptir.”

Bakan Bozdağ, arabulucu olarak temel eğitim alma zorunluluğu olduğunu belirterek, sınava girenlere başarılar diledi.