Kavurucu sıcaktan kaçmak için gökyüzüne çıktılar


Dergi Haberleri

DenizliUNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki beyaz cennet Pamukkale’ye Türkiye’nin 40 derecelik kavurucu sıcaklarından kaçan yerli ve yabancı turistler akın etti.

Türkiye Tüm Denizli’de olduğu gibi hava sıcaklıkları etkisini göstermeye devam ediyor. Sıcaklığın 40 dereceye ulaşmasının ardından yerli ve yabancı turistler Pamukkale ve plajlarına akın etti. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve “Beyaz Cennet” olarak da bilinen Pamukkale’ye gelen vatandaşlar, beyaz travertenler üzerinde fotoğraf çektirdi. Pamukkale’yi görmek için kilometrelerce yol kat eden farklı ülkelerden turistler rengarenk görüntüler oluşturdu. Termal suları ve tarihi zenginliği ile dikkat çeken Pamukkale, Cloepatra Havuzu’nda da şifa buldu. Romatizma, eklem ağrıları ve çeşitli cilt hastalıklarına iyi geldiği söylenen eski havuzun termal suları her yaştan misafirle doldu taştı. Sıcak hava nedeniyle Pamukkale’ye kaçan vatandaşlar, beyaz travertenler üzerinde ve Hierapolis antik kentinin eşsiz doğasında yürüyüş yaptı.

“İlk bakışta kar zannettim”

Travertenlere hayran olduğunu söyleyen Melika Shokri, “İranlıyım ama Antalya’da yaşıyorum ve Pamukkale’ye ilk kez geldim. Burası yoğun ama çok güzel, ilk bakışta çok ilginçti. Çok ilginç bir yer çünkü buraya çok turist geliyor.” Önce kar olduğunu düşündüm ama sonra su birikintisi olduğunu öğrendim” dedi. Pamukkale’yi görmek için İngiltere’den ailesiyle birlikte gelen Samira Haghjoo, “Londralıyım, İran’da yaşıyorum ama Pamukkale’ye ilk kez geldim. Ailemle Türkiye’ye geldim. Bana daha önce Pamukkale’yi tavsiye ettiler. Beğendik, ilginç bir yer” dedi.

“Zaten ayrılmaya cesaret edemedik”

Tufan Eryılmaz, yolda ziyaret ettiği Pamukkale’ye hayran olduğunu söyledi. İyi ki Antalya’dan dönüşte uğrayacağız. Burayı kesinlikle tavsiye ediyorum, insanlar en az bir kere görmeli çünkü başka bir örneği var mı bilmiyorum ama çok güzel bir yer. Bol bol fotoğraf çektik. değil” dedi.

Ailesi ile birlikte gelen 10 yaşındaki Melisa Kaya, “Biz Konyalıyız burası çok güzel, buraya hiç gelmemiştim. Ama internette rastladım. Arkadaşlarımdan hiçbiri gitmedi sanırım ama görülmeye değer.” – DENİZLİ