"Karbonsuzlaştırmada anahtar yeşil hidrojen"


Avrupa Birliği ve tüm üyelerinin hızla yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneldiğini söyleyen H2 Energy Solutions CEO’su Ali Rıza KÖSE, Türkiye’nin bu alanda neden avantajlı olduğunu anlattı.

Ali Rıza Köse, NTV’nin Yeni Enerji programında Zehra Küçük’ün sorularını yanıtlayarak enerji sektöründeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Yeşil hidrojenin neden umut olacağını ve Türkiye’nin bu alanda ne gibi avantajları olduğunu anlatan Köse, dünyadaki son gelişmeleri de aktardı:

“Bütün dünya fosil yakıtlardan hızla uzaklaşıyor ve ondan uzaklaşmak istiyor. Yenilenebilir enerji kaynakları; Güneş ve rüzgar enerjisinden elektrikle üretilen yeşil hidrojen, Avrupa’da günlük yaşama giriyor. Almanya’da, Köln şehri yeşil hidrojenli 150 otobüs işletiyor ve şehrin sakinlerini besliyor. Almanya genelinde 100’den fazla hidrojen dolum istasyonu bulunmaktadır. Sıfır CO2 hedefi için son derece değerli bir yakıt.

Güneş ve rüzgardan elektrik üretilir. Bu su akışının ayrışması ve elektrolizi daha sonra yeşil hidrojen üretir.

Bu hem elektrik depolamak hem de yakıt olarak kullanılır.

Atık saf su ise bu en değerli tercih sebebidir.

Enerji alanında çözümler üreten bir firmayız. Bu nedenle tüm dünyayı yakından takip ediyoruz. Ayrıca Almanya’da olduğumuz için Türkiye’ye köprüler kurabiliyoruz.

Avrupa Birliği, yeşil hidrojenin hem kullanımına hem de üretimine öncelik veriyor. Doğal avantajlarımız, rüzgar ve güneş koşullarımız birçok ülkenin önündedir.

Ayrıca Almanya bile ihmal ediliyor.

İşte bu noktada Türkiye devreye girebilir ve girmelidir. Bakın Rusya Ukrayna’ya doğalgazı keseceğini söylediği anda Avrupa’da kötü senaryolar konuşulmaya başlandı.

Bu nesil bize enerji bağımsızlığı için büyük güç verecek.

Öte yandan bunu yapacak ekonomi cari açık açısından net bir değer sunacak.

AB üyelerinin yaklaşık üçte ikisi yeşil hidrojen stratejilerini açıkladı.

Bizim de stratejimizi oluşturup bir an önce üretime geçmemiz gerekiyor. Çocuklarımızın, oğlumun, ülkemin ve hatta dünyanın geleceği için bir an önce harekete geçilmelidir.”