Karadeniz gaz boru hatları döşeniyor: Castorone gemisi derin sularda


Karadeniz’de 540 milyar metreküp doğalgaz taşıyacak borular, deniz tabanındaki sığ kesitlerden sonra “Castorone” gemisiyle derin sularda döşenmeye başlandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in “Yabancı enerji şirketlerine bağımlılığı ortadan kaldıracak proje” olarak tanımladığı Sakarya doğalgaz sahasında çalışmalar aralıksız devam ediyor.

Her gün başka bir aşamadan geçecek olan projede, karada çalışma hızı denizde de aynı hızla ilerliyor. Türkiye tarihinin en büyük doğal gaz keşfi olduğu söylenen Sakarya gaz sahasında 5 binden fazla çalışan fazla mesai yapıyor.

BORULAMA DEVAM

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde milli doğalgaz iletim sistemine bağlanması planlanan yerli gaz için çalışmalar devam ediyor.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ekipleri tarafından yürütülen çalışmalarda Sakarya gaz sahası ile Filyos doğal gaz işleme tesisini birbirine bağlayacak boruların döşenmesine devam edilecek.

Sığ kısımlarda başlayan borularda derin sulara kanalize edildi. Sığ bölümlerde boru döşemesinin sonuna gelen Castoro 10 adlı gemi, görevini dev derin su gemisi Castorone’ye devretti.

GEMİ AĞIRLIĞI 56 BİN 529 GROSTON

6 Temmuz’da Filyos açıklarında demirleyen gemi 325 boyunda, 39 metre genişliğinde ve 56.529 groston ağırlığında.

Castorone’ye boru yüklemesi de açık havada gerçekleşir. Her biri 12 metre uzunluğundaki borular Filyos limanındaki ikmal gemilerine yükleniyor ve ardından kıyıdan yaklaşık 500 metre açıkta bulunan Castorone’ye sevk ediliyor. Çalışmalar tamamlandıktan sonra gemi boruları döşemeye başladı.

Gemi devi, sonbahar başında bu operasyonları tamamlamalı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN KATILDIĞI TÖRENLE İLK BORULAR ÇIKTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 13 Haziran’da Filyos’ta düzenlenen törende Karadeniz’e ilk borular sığlıklarda deniz tabanına indirildi.

Törende konuşan Erdoğan, “Bugün ‘Bismillah’ diyerek ilk boruları suya getiriyoruz ve ardından ilk kaynağımızı yapıyoruz. Derin deniz tarafında, önümüzdeki ay ilk kaynağı yapacağımızı umuyorum.” dedi.

Aynı törende konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Sakarya doğalgaz sahası, aramadan ilk üretime kadar dünyanın en hızlı açık deniz saha geliştirme projesi olarak tarihe geçecek” dedi.

2023 YILINDA GÜNLÜK 10 MİLYON KÜP GAZ ÜRETİLECEK

İlk etapta Sakarya gaz sahasında denizaltı üretim sistemine 6 ila 10 kuyu bağlanacak, bu kuyular 2023 yılında günde 10 milyon metreküp gaz üretecek ve Türkiye’nin doğal gaz şebekesini besleyecek.

Bu miktar yıllık 3,5 ile 4 milyar metreküp arasında iken, dünya genelinde bu tür sahalarda olduğu gibi üretim giderek artacaktır.
Karadeniz’deki en yüksek üretim seviyesine 2027-2028 yıllarında ulaşılması beklenirken, bu dönemde günde 40 milyon metreküp, yılda ise yaklaşık 15 milyar metreküp doğalgaz çıkarılacak.