Kanada Merkez Bankası faiz oranını 14 yılın zirvesine çıkardı


Kanada Merkez Bankası gecelik faiz oranını 75 baz puan artırarak yüzde 3,25 ile Nisan 2008’den bu yana en yüksek seviyeye çıkardı.

Kanada Merkez Bankası beklendiği gibi gecelik faizini 75 baz puan artırdı.

Bankadan yapılan açıklamada parasal sıkılaştırmanın devam edeceği belirtildi.

Açıklamada, gecelik faizin 75 baz puan artırılarak yüzde 2,5’ten yüzde 3,25’e yükseltildiği belirtildi. Böylece Kanada’da faiz oranı son 14 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Kovid-19 salgını, devam eden arz kıtlığı ve Ukrayna’daki savaşın etkisinin büyümeyi düşürmeye ve fiyatları yükseltmeye devam ettiğine dikkat çekilirken, küresel enflasyonun yüksek kalmaya devam ettiği vurgulandı.

Açıklamada, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarının para politikasını sıkılaştırmaya devam ettiği, ABD’deki ekonomik aktivitenin sıkı bir işgücü piyasasına rağmen bastırıldığı, Çin’in ise Covid-19 kapanmalarından kaynaklanan zorluklarla karşı karşıya olduğu belirtildi.

ENFLASYONU YÜZDE 2’YE AZALTMAK İÇİN ÖNE ÇIKANLAR DAHA FAZLA ARTIŞ

Emtia fiyatlarının dalgalı seyrettiğine dikkat çekilirken, doğal gaz fiyatları yükselirken petrol, buğday ve kereste fiyatlarının ılımlı seyrettiği kaydedildi.

Açıklamada, ülkede enflasyonun Temmuz ayında benzin fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle yüzde 8,1’den yüzde 7,6’ya düştüğü bildirildi.

Verilerin, özellikle hizmet sektöründe fiyat baskılarının arttığını gösterdiğine dikkat çekilirken, kısa vadeli enflasyon beklentilerinin yüksek kalmaya devam ettiği kaydedildi.

Açıklamada, “Enflasyon görünümü göz önüne alındığında, yönetim kurulu faiz oranlarının yükselmeye devam etmesi gerektiği görüşünde” denildi. inceleme yer aldı.

Banka Yönetim Kurulu’nun fiyat istikrarını sağlamadaki kararlılığı vurgulanırken, yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşmak için gerekli adımların atılmaya devam edileceği kaydedildi.