Kamu müşterilerinin personel ihtiyaçları hakkında kritik oturum


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Memur-Sen yönetimi bugün saat 13.30’da kamuda sözleşmeli personel alımı için bir araya gelecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Dairesi, taşeron işçileri, EYT, geçici ve mevsimlik işçilerle ilgili çalışmalarını sürdürmekte ve kamu sektöründe yaklaşık 550.000 sözleşmeli personel alımı sürecini sürdürmektedir.

Hükümet ile Memur-Sen arasında imzalanan altıncı dönem toplu iş sözleşmesi ile düzenlenen memur sözleşmesi uygulaması sona erdi.

Bu kapsamda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Memur-Sen yönetimi bugün saat 13.30’da son değerlendirmeleri yapmak üzere bakanlıkta bir araya gelecek.

Toplantıda Memur-Sen yönetiminin kadroya ilişkin raporlarını müteahhitlere sunacağı ve taleplerde bulunacağı açıklandı.

“PERSONEL VERİMLİLİĞİNE KATKI SAĞLAR”

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kamuda 300 bini öğretmen, sağlık çalışanı ve din görevlisi olmak üzere 550 bin civarında taşeron işçisi olduğunu söyledi.

Tonbul, bu çalışanların yıllardır kadrolu çalışanlarla aynı görevleri yerine getirdiğini anlatan Tonbul, şunları kaydetti:

“Temel talebimiz kamuda geçici işçi istihdamı. Bu konuda geçmişte de adımlar atıldı. 4/B’li geçici işçiler 2011 ve 2013’te işe alındı. Bu, kamu maliyesine yük getirmediği gibi, sanayi barışına ve genel halkın verimliliğine de katkıda bulunmuştur.Ayrıca tüm geçici işçilere TEDAŞ, Türkiye şeker fabrikaları ve benzeri kuruluşlarda zamansız ve sınırsız farklılaşma olmaksızın güvenli bir iş verilmesini istiyoruz. Kol işçisi statüsünde istihdam edilen ancak memurların gerektirdiği işleri yapan kuruluşlar da memur kadrosuna atanır. Biz yaparız.”

Kamunun özel sektör ve mesleklerde 4/B sözleşmeli personele ihtiyacı olduğunu kaydeden Tonbul, bu alanlarda 4/B statüsündeki istihdamın sınırlandırılması ve genel bir istihdam statüsü haline gelmemesi gerektiğini vurguladı.