Japonya’da enflasyon 8 yılın zirvesinde


Japonya’nın Ağustos enflasyonu, yaklaşık 8 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 2,8’e ulaştı.

Japonya’da enflasyon son 8 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Japonya’da çekirdek tüketici enflasyonu, emtialardan kaynaklanan fiyat baskıları ve zayıflayan yen arttıkça, Ağustos ayında yüzde 2,8’e yükseldi.

Değişken taze gıda fiyatlarını hariç tutan ancak yakıt maliyetlerini kapsayan çekirdek TÜFE’nin Ağustos ayında yüzde 2,7’ye yükselmesi bekleniyordu.

Beşinci ay için merkez bankasının yüzde 2 hedefini aşan enflasyon, fiyat baskılarının bankanın beklediğinden daha uzun süreceğinin sinyalini verdi. Ancak birçok ekonomist, merkez bankasının aşırı gevşek para politikasını aniden değiştirmesini beklemiyor.

Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ), Perşembe günü sona erecek iki günlük para politikası toplantısının ardından kısa ve uzun vadeli faiz oranlarını sıfıra yakın tutması bekleniyor.

“Zayıf yen, enflasyonu Japonya’ya ithal ediyor. Norinchukin Araştırma Enstitüsü baş ekonomisti Takeshi Minami, “Çekirdek tüketici enflasyonu Ekim ayında %3 ile zirveye ulaşma yolunda” dedi ve “Enflasyon bir yıl daha %2’nin üzerinde.” BOJ fiyatlar konusundaki fikrini değiştirecek.”