Japonya’da 24 yıl aradan sonra ilk döviz müdahalesi


Japonya Merkez Bankası (BoJ) ve Japon hükümeti, ülkenin yerel para birimi yen’in dolar karşısında hızla değer kaybetmesinin ardından 24 yıl aradan sonra ilk kez doğrudan döviz müdahalesine başvurdu. BOJ’un “ultra gevşek politikasına devam etme” sinyaliyle 145,9’a yükselen dolar/Japon yen paritesi, müdahalenin ardından 140,7’ye geriledi.

Japonya döviz piyasasına müdahale etti.

Üst düzey bir Japon maliye bakanlığı yetkilisinin ifadesine dayanan habere göre, forex piyasası müdahalesi dolar/yen paritesinin 24 yılın en yüksek seviyesi olan 146’yı test etmesinin ardından geldi.

Son doğrudan döviz müdahalesi Haziran 1998’de gerçekleşti.

Söz konusu müdahale, BoJ’nin bugünkü toplantısında küresel merkez bankalarının güvercin duruşunun aksine faiz oranlarında ve ultra gevşek para politikasında herhangi bir değişiklik yapmaması sonrasında geldi.

BoJ’un aşırı gevşek para politikası ve faiz oranlarının piyasaları değiştirmesi beklenmiyordu. Öte yandan bankanın aşırı zayıflayan yen karşısında salgın tedbirlerini kaldırabileceği ve para birimini destekleyecek tedbirler alabileceği belirtildi.

Kararın ardından BoJ Başkanı Haruhiko Kuroda, şu an için bir faiz artırımı düşünmediklerini belirterek, derin parasal genişlemeye devam edeceklerini ve önümüzdeki 2-3 yıl içinde ileriye dönük gündemlerini değiştirmeyi düşünmediklerini vurguladı. yıllar değişir. Yen’in hızlı hareketlerini de değerlendiren Kuroda, “Yen zayıf sadece Japonya-ABD faiz oranı farklılığından kaynaklanmıyor. Yen’in zayıflamasının arkasında spekülatif hareketler var. BOJ, hükümetle birlikte finansal piyasa hareketlerini, ekonomiye etkisini ve fiyatları yakından takip edecek. Gerekirse ayrıca daha gevşek. Para politikasından çekinmiyoruz” sözleri kullanıldı.

BOJ’un “ultra gevşek politikasına devam” sinyaliyle 145,9’a yükselen dolar/yen paritesi, müdahalenin ardından 140,7’ye geriledi.

BOJ daha önce dolar/yen paritesinin 145 testinden sonra doğrudan döviz müdahalesini açıklayan bir faiz oranı incelemesi yaptı.