Japon yeni dolar karşısında 1998 seviyelerine geri döndü


Japon hükümeti, ABD doları karşısında değer kaybetmeye devam eden Japon yeni karşısında piyasa hareketlerini “aşırı dikkatle” izlediğini bildirdi.

Japon Yeni, ABD doları karşısında son 24 yılın en yüksek değerini kaybetti. 139 yen bandını en son Eylül 1998’de gördü, bu sabah 1 dolar 140 yen sınırını geçti.

Japonya Maliye Bakanı Suzuki Shunichi, Japon yeninin değer kaybetmesi hakkında düzenlediği basın toplantısında, “Son zamanlardaki oynaklığın biraz arttığı izlenimine sahibim.” dedi.

“Döviz kurlarındaki aşırı oynaklık ve öngörülemeyen hareketlerin ekonomik ve finansal istikrarı olumsuz etkileyebileceği” konusunda uyarıda bulunan Suzuki, olası bir harekete dikkat çekti.

Hükümetin para piyasası hareketlerini “aşırı dikkatle” izlediğini kaydeden Suzuki, gerekirse diğer ülkelerin mali makamlarına danışarak uygun önlemleri alacaklarını söyledi.

Kabine Baş Sekreteri Matsuno Hirokazu, piyasa trendlerinin dikkatle izlendiğini belirterek, “Döviz kurlarını ekonomik ilkelerle doğru orantılı olarak sabit tutmak önemli” dedi.

Ani dalgalanmaların istenmeyen bir durum olduğunu kaydeden Matsuno, “Dalgalanmalar artıyor ve hükümet piyasa gelişmelerini yakından ve büyük bir ivedilikle takip ediyor.” ifadelerini kullandı.

Zayıf Japon Yeni, “iki ucu keskin kılıç” olarak adlandırıldı. Çünkü Japon ihracatçılarının enerji ve emtia ithalat maliyetlerini artırırken denizaşırı karlarını artırmalarına yardımcı oluyor.