İsviçre’deki hükümet hakkında, enerji krizi hakkında "olağanüstü senaryolara" Hazırlık notu


İsviçre’de hükümet, kış mevsiminden itibaren ülkede yaşanması beklenen enerji kıtlığıyla ilgili “olağanüstü senaryolara” hazırlıklı olmalı. Nüfusa elektrik kesintilerinden önce mum ve odun stoklaması tavsiye edildi.

Federal belediye yargısı ve polis müdürleri derneği başkanı Fredy Fässler, Blick gazetesine verdiği demeçte, enerji eksikliğinden kaynaklanan elektrik kesintilerinin geniş kapsamlı sonuçlara yol açabileceğini söyledi.

Fassler, elektrik kesintilerinin uzun süre devam etmesi durumunda ATM’lerden kart satın alma, nakit çekme gibi işlemlerin imkansız olacağını hatırlatarak, “Isıtma sisteminin arızalanması ve sokakların karanlığa gömülmesi de mümkün. İstisnai durumlar. , yağma olasılığı.” ve protestolar göz ardı edilmemelidir.”

Fassler, ülkedeki enerji sıkıntısının bu kadar ileri gideceğine inanmadığını vurgulayarak, İsviçre’nin “olağanüstü senaryolara hazırlıklı olması gerektiğinin” altını çizdi.

Fassler, federal hükümetin şimdiye kadar enerji arzının ekonomik boyutuna odaklandığına ve güvenlik boyutunu ihmal ettiğine dikkat çekerek, belediyelerin bundan sonra federal enerji planlamasına dahil olma çabalarını memnuniyetle karşıladığını söyledi.

İsviçre'de insanlara ani elektrik kesintileri durumunda odun ve mum bulundurmaları tavsiye edildi.
İsviçre’de insanlara ani elektrik kesintileri durumunda odun ve mum bulundurmaları tavsiye edildi.

KAYAK MERKEZLERİ TELEFERİKLERİ KAPATABİLİR

İsviçre kamu televizyonunun (RTS) haberinde, federal hükümetin enerji tasarrufu için kayak alanlarındaki telesiyejleri ve kar yapma sistemlerini kapatmak zorunda kalabileceği iddia edildi.

Haber, hükümetin teleferik operatörlerine elektrik kullanımlarını beşte bir oranında azaltma emri verme gündeminde olabileceğini ima etti.

Böyle bir hükümet kararıyla İsviçre’de kayak turizmi ve istihdamda düşüş riskinin bulunduğu kaydedildi.

ELEKTRİK KESİNTİSİNE KARŞI “MUM VE AHŞAP DEPOLAMA” TAVSİYESİ

Uzmanlar, birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi İsviçre’de de Rusya’dan gelen gaz arzının azalması sonucunda yıl sonundan itibaren enerji darboğazları yaşanabileceği konusunda uyarmıştı.

Federal Elektrik Komisyonu Başkanı Werner Luginbühl, 9 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, enerji krizi nedeniyle kış aylarında ülke genelinde geçici elektrik kesintilerinin yaşanabileceğine değindi.

Luginbühl, vatandaşlara “birkaç saat süren elektrik kesintisi durumunda evinde odun sobası olanlar için mum ve odun stoklamaları” çağrısında bulundu.