İsviçre’de enerji tasarrufu için hız sınırını 80 kilometreye düşürme önerisi


İsviçre’de muhalefetteki Yeşil Parti, enerji krizine karşı tasarruf sağlamak için otoyollardaki hız sınırını saatte 80 kilometreye indirmeyi önerdi.

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Avrupa’yı sarsan enerji krizinde İsviçre’den yeni bir tasarruf önerisi geldi. Ülkede enerji tasarrufu için hız sınırının 80 kilometreye düşürülmesi önerildi.

İsviçre’deki muhalefetteki Yeşiller Partisi lideri Balthasar Glattli, ülke genelinde enerji tüketimini azaltmak için otoyollardaki hız sınırının düşürülmesi çağrısında bulundu.

Glattli, otoyollarda maksimum hızı saatte 120 kilometreden 80 kilometreye düşürmek için hükümete bir teklif sundu. “Enerjiden tasarruf etmek için hız sınırını azaltmak gerekiyor. deyimini kullandı.

İktidar partilerinden İsviçre Halk Partisi Milletvekili Thomas Hurter, Glattli’nin önerisini reddederek, böyle bir önerinin sürücü haklarını ihlal ettiğini kaydetti.

İsviçre’de hız sınırını düşürme önerileri daha önce kabul edilmemişti.

Eski Ulaştırma Bakanı Simonetta Sommaruga, trafik akışını engellememek şartıyla her sürücünün saatte 120 kilometrenin altındaki otoyollarda araç kullanabileceğini duyurdu.