İsveç, Türkiye’ye fiili silah ambargosunu kaldırdı


SON DAKİKA HABERLERİ: İsveç, Türkiye’ye uygulanan fiili silah ambargosunu kaldırdığını duyurdu.

Flaş Haber! İsveç Stratejik Ürünler Müfettişliği’nden (ISP) yapılan açıklamada, 2019’dan beri yürürlükte olan yasağın kaldırıldığı ve Türkiye’nin askeri teçhizat ihraç etmesine izin verildiği açıklandı.

Türkiye’ye uygulanan fiili silah ambargosunun kaldırılmasının İsveç’in NATO’ya katılma arzusuyla bağlantılı olduğu kaydedildi. İskandinav ülkesi, Türkiye’nin NATO’ya katılım taleplerini karşılamak zorunda kaldı.

Ancak ISP, üçüncü çeyrekte Türkiye’ye bazı ürünler için ihracat izinlerinin verildiğini bildirdi, ancak gizliliği gerekçe göstererek hangi şirketlerin veya ürünlerin onaylandığını açıklamadı.

Öte yandan İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde geçtiğimiz Çarşamba günü yaptığı açıklamada, NATO üyelik müzakereleri için önümüzdeki hafta Türkiye’ye bir heyet geleceğini duyurdu.

2019’da satışlar durdu

Öte yandan, Türkiye’nin Ekim 2019’da PYD kontrolündeki bölgede sınır ötesi harekatı gerçekleştirmesinin ardından Dışişleri Bakanı Ann Linde, bu harekatın uluslararası hukuku ihlal ettiğini iddia etmiş ve 15 Ekim 2019’da ISP, silah ruhsatlarının kaldırıldığını duyurmuştur. Türkiye’ye satışlar iptal edildi.