İsveç Merkez Bankası’ndan tarihi faiz artırımı


İsveç merkez bankası, faiz oranlarını 100 baz puan artırarak yüzde 1,75’e yükselterek beklentileri aştı. Banka böylece son 20 yılın en büyük faiz artışını gerçekleştirdi.

İsveç merkez bankasına (Riksbank) göre banka, kilit faiz oranını 100 baz puan artırarak yüzde 0,75’ten yüzde 1,75’e çıkardı.

Piyasa beklentilerine göre bankanın faiz oranlarını 75 baz puan artırması gerekiyor.

Bir puanlık faiz artışı, Kasım 1992’den bu yana en büyük oran oldu.

Bankanın karar metninde enflasyonun çok yüksek olduğu, bu durumun hanehalkının satın alma gücünü zayıflattığı ve şirketlerin finansman bulmasını zorlaştırdığı belirtildi.

Metin, enflasyonun hedef seviyelere geri getirilmesi için para politikasının daha da sıkılaştırılması gerektiğini belirtiyor. “Bu nedenle Yönetim Kurulu, politika faizinin 100 baz puan artırılarak yüzde 1,75’e çıkarılmasına karar verdi. Politika faizi, önümüzdeki altı ay içinde daha da artırılacak.”

Karar metninde, gelecekteki enflasyon gelişmelerini değerlendirmenin zor olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Riksbank, enflasyonun hedef seviyelere dönmesini sağlamak için para politikasını gerektiği gibi ayarlayacaktır. Öte yandan Haziran kararı doğrultusunda varlık alımları devam edecek ancak bunun yıl sonunda sona ermesi bekleniyor. Bu nedenle, varlık alımlarının miktarı kademeli olarak azalarak tahmin dönemi boyunca yarıya inecek.”

Bankanın ekonomik tahminlerinin de yer aldığı karar metninde enflasyonun yıl sonunda yüzde 8,6, 2023 yılında ise yüzde 8,5 olması bekleniyor. Öte yandan, yılın son çeyreğinde bankanın politika faizinin yüzde 1,90’a ulaşması beklenirken, gelecek yılın üçüncü çeyreğine ilişkin beklentiler yüzde 2,53.

ENFLASYON 21 YILIN EN YÜKSEK

İsveç’te enflasyon Ağustos ayında yüzde 9 artarak Haziran 1991’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Riksbank, faiz oranlarını bu yıl Nisan ayında yüzde 0’dan yüzde 0,25’e yükselterek ilk adımını attı. Haziran ayında banka faiz oranlarını 50 baz puan artırdı ve faiz oranlarını yüzde 0,75 olarak belirledi.