İstanbul’da Fiyat Tartışması: Lahmacun’u 15 Liraya Alabilir misiniz?


Lahmacun’un İstanbul fiyatları arasındaki büyük farklar da tüccarlar tarafından tartışılıyor. Çoğu, artan maliyetlerin yanı sıra bölgesel olarak farklı kira fiyatlarına işaret ediyor, bazıları 10-15 liraya lahmacun alamayacağını söylüyor, bazıları müşterilerin durumunu anladığını söylüyor.

Türk mutfağının sevilen lezzetlerinden biri olan lahmacunun fiyat farkı semtlere göre dikkat çekti.

Fiyat değişimini Bağcılar’da 15 liraya, Sultanahmet’te 40 liraya kadar satan tüccarlar bunu “kira ve personel giderleri” olarak yorumlarken, yüksek satanlar lohusa şerbetli tavuğun ucuz lahmacunla boyandığını iddia etti.

Tüccar Emir Koca, fiyat farkından şikayet ederek, “Hile yapmadıkça 10-15 liraya lahmacun satamazlar. Örneğin tavuğu kıyma olarak öğütebilir ve doğum sonrası şerbeti için kırmızı et haline getirebilirsiniz. Soya kullanabilirsiniz.” “Personeli ve maliyetine bağlı. Ev sahibi buna göre 50.000 liralık bir fiyat belirlediğini söyledi.

İstanbul Lokantalar ve Esnaflar Odası Başkanı Sayit Karabağlı, fiyat tarifelerindeki dikkat çekici farkı sorduğumuzda, fiyatlandırmanın sınıflandırmaya göre olduğunu, alt sınırın 15 lira, üst sınırın ise 30 lira olduğuna dikkat çekti.

Karabağlı, kendileriyle ilişkili şirketlerin denetlendiğini ve farklılıkların büyük çoğunluğunun kiralama maliyetlerinden kaynaklandığını söyledi.

‘PIERGE ŞERBE’ DOLANDIRICILARI

25 yıldır Avcılar’da bir dükkanda esnaflık yapan Emir Koca, “Lahmacunun bugünkü fiyatı 25 lira. Maliyet keskin bir şekilde yükseldiği için bugün 11 liradan 12 liraya çıkan fiyatlar 25 liraya mal oldu. 10-15 liraya lahmacun bulmanız mümkün değil. “Lahmacun’u 15 liraya satamazsınız. Örneğin tavuğu kıyma haline getirebilir ve doğum sonrası şerbeti ile kırmızı et yapabilirsiniz. Soya kullanabilirsiniz. Böylece 12-13 liraya satabilirler” dedi.

20 yıldır Esenyurt’ta esnaflık yapan Nesim Korkusuz, “Fiyat 30’dan başlıyor. Yer yer değişiyor. 35’e satanlar var, 15’e satanlar var. Burada 20 liraya satılıyor. Şu anda tasarruf etmiyor, ancak satılıyor. En fazla 3-5 kazanılır. Maliyetler şu anda çok yüksek. Ucuza satanlar malzemeyi onlardan alıyor olabilir. Maliyet çok yüksek, doğru iş çok satarsa ​​bu şekilde karşılanır” dedi.

SULTANAHMET’TE 40 LİRA… TAVUK TAŞI KULLANANLAR VAR

30 yıldır Fatih Sultanahmet’te esnaflık yapan Reşat Çelik, “İyi bir lahmacun 40 lira ve üzeri olabilir. Merdiven altı dediğimiz kısımlarda daha ucuza yapıp başka et kullanarak satıyorlar. Normal bir ortalama lahmacun 30 ile 40 lira arasındadır. “Et yerine tavuk taşlığı dediğimiz şeyi kullanıyorlar. Böbrek yağı dediğimiz şeyi kullanıyorlar. İyi bir lahmacun fiyatı belirler. Fiyatlar lokasyona göre artıyor. Sultanahmet gibi bir yerde kiralar çok yüksek, fiyatlar orantılı olmalı” dedi.

BEŞİKTAŞ’TA 23 LİRA… TÜM BEDELİNE ALINIYOR

Beşiktaş mağazasında çalışan Emrah Sotu, “Bir lahmacun ortalama 23 lira. Fiyatlar bir hafta içinde değişebilir. Onları değiştirmeye devam etmeliyiz. Et fiyatları, un fiyatları, çalışan fiyatları ve kiraların da değer etkisi büyük. Lahmacun’un kalitesi fiyatı belirler. En ucuz lahmacun. “Müşterilerimize para verebileceğimiz yerlerden biriydik. Şu anda 23 lira biriktiriyoruz, alttaki kurtarsa ​​verirdik. Dana göğüsle yapmaya çalışıyoruz. Domates alıyoruz. , biber ve soğan maliyetleri aşağı çekmek için” dedi.

“EKSTRA KİRACI İLE AYNI SATIŞ MÜMKÜN DEĞİL”

Bağcılar’da bir restoranın işletmecisi Hüseyin Erdem, “Ortalama 20 lira arasında değişiyor. 15 liraya satıyorum. 15 lira tutmuyor ama kaçırmamak için bu fiyata veriyoruz.Müşterilerimiz var. Fiyat farkı kiradan, personelden ve adamın masraflarından kaynaklanmaktadır. Ortalama bir lahmacunun malzemeleri “Her yerde aynı. Sadece etten yapılan lahmacunun tadı yok, yağlı olması lazım. Kuzu çekirdeksiz kuzu ve dana göğüs veriyoruz. Ortaköy’de yapanlar da aynı malzemeleri kullanıyor. Lahmacun’a 100 lira 200 lira verenler de öyle. Bu onların vicdanına kalmış” dedi.

VATANDAŞ BİLDİĞİNİZ YERDEN LAHMACUN TÜKETTİ

Bir dükkanda lahmacun yiyen Barış Çelik, “Önce etin kalitesine ve lezzetine bakalım. Baktığımız zaman gösteriyor. Fiyat ikinci planda, önce ne yediğimizi bilmeliyiz. Lahmacun 10 liraya alınmaz. Etin ağırlığı ne kadardır. İçinde ne var bilmiyoruz.” “Biz bilmediğimiz yerlerden lahmacun yemiyoruz” dedi.

Mustafa Doğan, “Lahmacun’u çocukluğumdan beri severim. Bu kadar temiz ve hijyenik bir yer bulamazsınız. Ayrıca uygun fiyatlı. Her şeyden önce, servis ve hijyen önemlidir. Fiyatı da uygun, verdiğim fiyatı fazlasıyla hak ediyor. Fiyatlar farklı olabilir ama bence lezzet aynı” dedi.