İstanbul Havalimanı Metrosunun açılış tarihi belli oldu


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Kağıthane ile İstanbul Havalimanı arasındaki Gayrettepe Uzatmasını Kasım ayında ve altı ayda tamamlayacağız ve 37,5 kilometrelik Gayrettepe-İstanbul Havalimanı Metrosunu devreye alacağız” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Gayrettepe-İstanbul Havalimanı-Halkalı Metro şantiyesinde incelemelerde bulundu.

Bakan Karaismailoğlu, İstanbul Kağıthane Havalimanı Metrosunun Kasım ayında hizmete başlayacağını söyledi.

Kağıthane Havalimanı ile İstanbul Havalimanı arasındaki test sürüşünde görev alan Karaismailoğlu, havalimanı şantiyesinde metro hattının gelindiği nokta hakkında basına bilgi verdi.

İstanbul Havalimanı’nın havacılık sektöründe Türkiye’de ve dünyada kazandığı önemli yeri değerlendiren Karaismailoğlu, metro hattının hizmete girmesiyle İstanbul Havalimanı’nın rekorlarının devam edeceğini belirtti.

İstanbul Havalimanı’nın elde ettiği başarılar nedeniyle dünyanın en popüler havalimanları arasında yer aldığını kaydeden Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Bugün İstanbul Havalimanı, araştırdığımız metroyla rekorlar kırmaya devam edecek. Sabah Kağıthane’den metro ile havalimanına geldik, metromuzu test ettik, bir sorunumuz yok. Sinyalizasyon ve sertifikasyon süreçleri devam ediyor, testlerimiz devam ediyor. Hedefimiz Kasım ayından itibaren İstanbul Havalimanı. Tüm vatandaşlarımızın metro ile İstanbul’a ulaşmasını sağlamak. Kağıthane-İstanbul Havalimanı arasındaki Gayrettepe Uzatmasını Kasım ayında ve altı ay sonra tamamlayıp, Metro Gayrettepe-İstanbul Havalimanı’na kilometrelerce başlayacağız.

İstanbul Havalimanı-Arnavutköy-Başakşehir-Halkalı ve bu hattın devamı olan Marmaray ile Küçükçekmece bağlantısını 2023 yılından itibaren tamamlayarak 32 kilometre artı 37 kilometre yani yaklaşık 70 kilometrelik metro hattının tamamı İstanbul Avrupa Yakası, 2023 yılına kadar tamamlanacak. Tamamlandığında milletimizin hizmetine sunmak için sabırsızlanıyoruz.

“SABIHA GÖKÇEN HAVALİMANIMIZI METRO İLE BİRLEŞTİRİYORUZ”

Bakan Karaismailoğlu, İstanbul’da yapımı devam eden diğer metro hatlarıyla ilgili güncelleme yaparak, B​Aşakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’ne giden metro hattının, bu hattın devamı olan Aralık ayından itibaren İstanbul Havalimanı’na Küçükçekmece bağlantısıyla bağlanacağını açıkladı. planlıyorlar ve bu seviyede çalışmalar devam edecek.

Karaismailoğlu, “Sabiha Gökçen Havalimanı’na metroyla yeniden kavuşuyoruz. Eylül ayında Kadıköy-Kartal-Pendik’ten İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı bağlantısını tamamladığımızda, ikisi dünyanın en büyük ve en yoğun havalimanı olan İstanbul’un iki havalimanını metroyla bağlamış olacağız. Sabiha Gökçen Havalimanı Metrosu için hedefimiz Eylül ayında faaliyete geçirmek” ifadelerini kullandı.