İstanbul Askerî Odası Başkanı’nın Mesajı


Okul servis ücreti artış oranı Ağustos ayı sonunda açıklanacak. İstanbul Esnaf Genel Hizmet Aracı İşletmecileri Odası Başkanı da konuyla ilgili olarak “Hizmet ücretlerinde mutlaka bir iyileştirme ve güncelleme olacaktır” dedi.

Yeni eğitim-öğretim yılında okul kayıtlarının başlamasıyla birlikte öğrencilerin kullandığı servislerin ön kayıtları da başladı.

İstanbul Genel Hizmet Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Günhan Sinar, velilerin en önemli harcama kalemlerinden biri olan servis ücretlerini değerlendirdi.

6 Nisan’da yüzde 40 maaş artışı aldıklarını hatırlatan Sinar, “Şu anda 0-1 km 554 lira. Ayrıca, yönetim personeli için ücretin yüzde 35’i vardır. En uzun mesafe 23-25 ​​kilometre olup bin 330 liradır. Eğitimli okullarda öğrenim ücreti eklenir. “Mevcut tarife bu. Öğrencilerimizi ve velilerimizi de düşünüyoruz. Onları üzmek istemiyoruz ama ekonomik koşulları değerlendirip ona göre karar vereceğiz” dedi.

”UKOME’DA KARAR VERMEK”

Hizmet bedellerinde mutlaka bir artış olacağını söyleyen Sinar, “Hizmet fiyatları Ağustos sonunda UKOME gündemine gelip orada değerlendirilecek. Ağustos ayı sonuna kadar motorin fiyatları, yedek parça, işçilik, lastik, şoför gibi ücretler yükselirse servis ücretlerinde mutlaka bir iyileşme olacaktır. Güncelleme olacaktır” dedi.

“EN İYİ TARİFİ KEŞFETMEYE ÇALIŞACAĞIZ”

Sinar, “Maaş artışı için bir yüzde vermek mümkün değil. Bir ay sonra ne olur bilemiyoruz.” Bir karar vereceğiz. Ağustos sonundaki UKOME toplantısındaki durumu, en son 6 Nisan’da zam aldığımız durumla karşılaştıracağız. Kimseyi üzmeden meslektaşlarımız ve İstanbul halkı için en uygun tarifeyi ortaya çıkarmaya çalışacağız” dedi.

Güncel Hizmet Ücretleri
Güncel Hizmet Ücretleri

EBEVEYNLERE PROGRAMI DEĞİŞTİRMELERİ SÖYLENECEK

Sinar, “Ücret velilere gösterilecek. Bununla ilgili bir revizyon olacağı söyleniyor. Buna göre velilerimiz de yeni tarifenin çıkmasını bekliyor. Ona göre ödeme yapacaksınız.”

“İSTANBUL’DA YETERLİ ARAÇ SAYISI”

Sadece okullar açılınca zam aldıklarını belirten Sinar, “İstanbul’da 59 bin plakalı araç var. İstanbul’da araç sayısının yetersiz olduğuna dair söylentiler var. İstanbul’da araç sayısı yeterli “Ebeveynlerimiz rahat olsun. Sorun şu ki hakkını veriyor, işini ödüyor, aracıyla çalışıyor, sınırlı plakalı çalışıyor, şoförlük yapıyor. Herhangi bir tur şirketi. bu hakka sahip olan orada kolayca bir tane bulur.” İstanbul’da araç. Sözümü verdim” dedi.

EBEVEYNLERİN ANLAMASINI BEKLİYOR SERVİS ŞOFÖRÜ

10 yıldır servis şoförlüğü yapan Yılmaz Hakan, “Şu anda fiyatları eski fiyattan durduruyoruz. O zaman bile, ebeveynler şikayet ediyor. Bir sürücünün maaşını ve aracın aşınmasını ve yıpranmasını düşünün. Yürüyüşler yeterli değil.”

Sürücü Halil İbrahim Tuna da, “Servis ücretlerini yeterli bulmuyoruz. Ne yazık ki, buradaki ebeveynler için biraz zorlayıcı, ancak devam etmeleri gerekiyor. Bir zam yapmamız gerekiyor. Ücret alınacak.” “Buna göre. Kimilerine göre diğerlerine göre daha az olur ama ortalama bulunur. Velilerin bu konuda anlayış göstermesini bekliyoruz” dedi.