İsrail: 1951’den beri Türkiye ile ilk havacılık anlaşması


SON DAKİKA HABER: İsrail makamlarından yapılan açıklamada, “1951 yılından bu yana ilk kez Türkiye ile hava taşımacılığı anlaşması imzalandı. Varılan anlaşma ile İsrail havayolları Türkiye’nin bazı noktalarına uçuş gerçekleştirecek. “

Flaş Haber! İsrail ve Türkiye, imzalanacak yeni bir hava trafik anlaşması kapsamında ikili hava trafiğini artıracak.

İsrail Ulaştırma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 1951’den bu yana ilk kez böyle bir anlaşmaya varıldığı belirtildi.

Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:

Anlaşmanın Türk şirketlerinin İsrail’e uçuşlarının yanı sıra İsrail şirketlerinin Türkiye’deki çeşitli noktalara uçuşlarının yeniden başlamasıyla sonuçlanması bekleniyor.”

YENİDEN AÇILMASI BEKLENEN TİCARİ HAVAİ FİŞEKLER

Ancak İsrail, Türkiye’deki diplomatik misyonları altında faaliyet gösteren ekonomik ve ticari ataşesini yeniden açmaya hazırlanıyor. İsrail Ekonomi Bakanı Orna Barbivai, “Ekonomik ataşenin yeniden açılması, İsrail’in Türkiye ile ekonomik bağları derinleştirme kararlılığını yansıtıyor” dedi.

Barbivai, yakın gelecekte on yıl sonra ilk kez Türkiye-İsrail ortak ekonomik konferansı düzenlemeyi planladıklarını da belirtti.

İsrail Ekonomi Bakanlığı, ataşenin şu anda Türkiye’ye ihracat yapan 1.500’den fazla İsrail şirketini destekleyeceğini söyledi.

2018’de iki ülke birbirlerinin büyükelçilerini sınır dışı etti ve normalleşme süreci, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un geçtiğimiz Mart ayında AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetlisi olarak Türkiye’ye resmi bir ziyarette bulunmasıyla başladı.