İspanya’dan enerji krizine karşı 3 milyar euroluk önlem paketi


İspanya Başbakanı Sanchez, ülkedeki hanelerin yüzde 40’ını enerji krizine karşı korumak için 3 milyar Euro’luk yeni bir önlem paketi açıkladı.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, enerji krizine karşı önlem paketini kamuoyuna sundu.

Meclise konuşan Sanchez, enerji kriziyle mücadelede yoksulluk sınırında yaşayan İspanyollara yardımcı olacak yeni önlem paketinin Salı günkü kabine toplantısında kabul edileceğini duyurdu.

İspanya Başbakanı, “Bugün, hükümetin çabaları sayesinde İspanya, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in enerji krizinin etkisini azaltmak için alınan önlemlerde en güvenilir Avrupa ülkesidir” dedi.

2023’ün sonuna kadar 3 milyar Avro’ya kadar olan tedbirlerin bir parçası olarak, merkezi ısıtmalı evlerde ısıtma faturalarında tavan artışları, elektrik sübvansiyonlarının şu anda 1,3 milyon haneye uzatılması ve düşük gelirli haneler için enerji faturalarında %40’lık bir indirime hak kazanılması. aileye teslim gibi eşyaların olacağı bildirildi.

İspanya hükümeti, Rusya-Ukrayna savaşının neden olduğu enerji krizine karşı sürekli önlemler açıklamış ve geçtiğimiz hafta toplam 73 önlemden oluşan ve doğalgaz tüketimini yüzde 5,1 ile yüzde 13,5 oranında düşürmeyi hedefleyen “Daha Fazla Enerji Güvenliği” açıklamıştı. Mart 2023. planı açıkladı.