İspanya’da ev işçileri işçilerle aynı sosyal haklara sahiptirİspanya'da ev işçileri işçilerle aynı sosyal haklara sahiptir

İspanya’da hükümet tarafından çıkarılan kararname ev işçilerine diğer işçilerle aynı hakları verdi. Kadınlar, ülkedeki ev işçilerinin yüzde 95’ini oluşturuyor.

İspanya’da ev hizmetlerinde çalışan yüz binlerce kişi, diğer sektörlerdeki işçilerle aynı haklara sahip oldu. Başbakan Pedro Sanchez yönetimindeki sol hükümet, ilgili kararnameyi bugün onayladı.

Buna göre temizlikçi, bahçıvan ve geriatri hemşiresi gibi ev işçileri artık işveren tarafından gerekçesiz olarak işten çıkarılmıyor. İşlerini kaybederlerse, işsizlik maaşı talep edebilirler.

Bu nedenle, Almanya’da işçi çalıştıranlar, işsizlik katkı payını da ücret ödemelerine ödemek zorundadır. Ev işçileri de sağlık “korunmasından” yararlanır; ‘Mesleki fırsatlarını’ ve ‘çalışma koşullarını’ iyileştirmek için gerekli eğitime erişimleri vardır.

SANCHEZ: TARİHİ AYRIMCILIĞIN SONU
İspanya Başbakanı Sanchez, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda kararnamenin “tarihi bir ayrımcılığa son verdiğini” söyledi.

İspanya Çalışma Bakanı Yolanda Diaz, hükümetin kabul edilen bir kararname ile ev işçilerine yönelik “ayrımcılığa” son verdiğini söyledi. İspanya Komünist Partisi bakanı, ülkesinin “ev işçilerine tarihi bir borç ödediğini” söyledi. Karar 1 Ekim’den itibaren geçerli olacak.

Avrupa Adalet Divanı yaklaşık 6 ay önce verdiği kararda İspanya’daki ev işçilerinin sosyal korumasının olmadığına ve bu nedenle ayrımcılığa maruz kaldıklarına karar verdi.

Mahkeme, 24 Şubat’ta verdiği kararda, ev işçilerinin yüzde 95’inin kadın olduğunu belirterek, “Sonuç olarak, ulusal yasalar kadın işçileri belirli bir dezavantaja sokarak dolaylı cinsiyet ayrımcılığına neden oluyor” dedi.