İspanya hükümeti rekor bütçeyi onayladı


İspanya’da sol koalisyon hükümeti, 2023 yılı için 198 milyar 211 milyon avro ile tüm zamanların en yüksek bütçesini geçerek meclise sundu.

İspanya hükümeti 2023 için rekor bütçeyi onayladı. Ekim ortasından itibaren 198 milyar 211 milyon avroluk bütçe mecliste görüşülecek.

2023 bütçesinde Bakanlar Kurulu kararıyla bir önceki yıla göre yüzde 1,1 artış planlayan hükümet, 2023 yılında memur maaşlarını yüzde 3,5 artıracak.

Yeni bütçede 0-3 yaş arası çocuğu olan ailelere aylık 100 avro yardım, emekli maaşı artışları, işsizlik ödeneği ve Covid-19 salgını olan yoksul ailelere asgari gelir enflasyon oranında artırılacak ve geçici ek ücretler uygulanacak. Daha önce duyurulan zenginler için vergi getirilmesi önerildi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Başbakan Pedro Sanchez, “Koalisyon ortakları arasında ülkeyi kalkındırmak için yeni bir anlaşmaya varıldığını” belirterek, “Hükümet üst üste üç yıldır devletin başında. orta sınıfı ve işçileri korumak, sosyal adaleti teşvik etmek ve İspanya’nın ekonomik refahını sağlamak. Bütçeyi onayladık.” ifadesini kullandı.

Hükümet bu yıl ekonomik büyüme tahminini yüzde 4,4’e çıkarsa da, 2023 beklentisini yüzde 2,1’e indirdi.

Muhalefetten Haneye

Öte yandan ana muhalefetteki Halk Partisi’nin lideri Alberto Nunez Feijoo, “anti-sosyal” olarak yorumladığı yeni bütçenin orta sınıf üzerinde “haksız ve daha kötü vergi ve enflasyonist baskılar” getireceğini iddia etti. düşük gelirli insanlar.

Aşırı sağ Vox partisi ise İspanya’nın tarihinin en büyük ekonomik krizlerinden birini yaşadığı bir dönemde hükümetin rekor bütçe açıklamasını eleştirdi.

2023 bütçesinin Ekim ortasından itibaren mecliste görüşülmesi planlanıyor.