İran ve Rusya doları ticaretten çekmeyi planlıyor


İran Merkez Bankası Başkanı Ali Salihabadi, Tahran ile Moskova arasında bazı önemli bankacılık, finans ve ekonomik anlaşmalara varıldığını, iki ülkenin karşılıklı ticaret anlaşmalarında ABD doları yerine ulusal para birimlerini kullanmayı planladığını söyledi.

İran’ın yarı resmi haber ajansı Mehr’a göre, Rusya’dan döndükten sonra başkent Tahran’da basına açıklama yapan Merkez Bankası Başkanı Salihabadi, görüşmesinde iki ülkenin finansal ve bankacılık ilişkilerini geliştirmek için önemli adımlar attığını söyledi. Rus yetkililerle.

Görüşmelerde karşılıklı ticarette dolar ve euronun devre dışı bırakılması ve ulusal para birimlerine geçişin de ele alındığını belirten Salihi, “Rus makamlarıyla yapılan görüşmelerde ulusal para birimlerinin kullanılması önemli tartışma eksenlerinden biriydi. , ve yapılan anlaşmaların uygulanmasını yakında göreceğiz.”

İran Merkez Bankası Başkanı Ali Salihabadi
İran Merkez Bankası Başkanı Ali Salihabadi

Salihabadi, Moskova ziyareti sırasında Rusya ile ticari ilişkileri kolaylaştırmak amacıyla yapılan anlaşmaların yakın gelecekte hayata geçirileceğini ve olumlu sonuçlarının her iki ülkede de hissedileceğini ifade etti.

İRAN’A KULLANILAN YAPTIRIMLAR

İki günlük ziyaret kapsamında heyetiyle Rusya’ya giden Salihabadi, Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak ile görüştü. Görüşmede, iki ülke merkez bankaları arasında bankacılık işbirliğinin geliştirilmesine yönelik anlaşmaya varıldı.

İran, 2018’den beri ABD tarafından tek taraflı yaptırımlara maruz kalırken, Rusya, Şubat ayında Ukrayna’ya karşı savaşın ardından uluslararası yaptırımların hedefi oldu.