Iraklı aktris Enas Demand, fazla kilolu fotoğrafını kullandığı için The Economist dergisine dava açtı.Iraklı aktris ve sunucu Enas Taleb, Economist dergisinin “Arap Dünyasında Kadınlar Neden Erkeklerden Daha Şişmandır” başlıklı makalesinde obezitesinin fotoğrafını kullandığı için dava açtı.

İngiltere merkezli haftalık haberler, uluslararası ilişkiler ve İşletme Ekonomist dergisi Taleb, Iraklı oyuncu ve sunucu Enas Taleb’in dokuz ay önce Irak’taki Babylon Uluslararası Festivali’nde çektiği 42 yaşındaki fotoğrafını “Arap Dünyasında Kadınlar Neden Erkeklerden Daha Şişmandır” başlıklı yazısında kullandığı için dava açtı. . .

Taleb, fazla kilolu olduğunu gösteren fotoğrafın, kendi izni olmadan bağlamdan çıkarıldığını belirterek, söz konusu fotoğrafın kullanılmasının özgürlüğünü ve mahremiyetini ihlal ettiğini ifade etti. Taleb, söz konusu fotoğrafın photoshop olduğunu iddia ederek İngiltere’deki The Economist dergisine karşı yasal işlem başlattığını söyledi.

Taleb makaleyi “genel olarak Arap kadınlarına ve özel olarak Iraklı kadınlara hakaret” olarak nitelendirdi ve Economist’in neden “Avrupa veya ABD’deki değil de Arap dünyasındaki şişman kadınlarla ilgilendiğini” sorguladı.

The Economist makalesi, Iraklı kadınları evde tutan yoksulluk ve sosyal kısıtlamaların Arap kadınlarının erkeklerden daha obez olmasının nedenleri arasında yer aldığını, Iraklı erkeklerin ise kadınlar için ideal vücut olarak Enas Taleb’i sık sık işaret ettiğini savundu.

MAKALE SOSYAL MEDYADA BÜYÜK YANIT ALDI

The Economist tarafından yayınlanan yazı, sosyal medyada eleştirilerin hedefi oldu. Sosyal medya kullanıcıları söz konusu makaleyi “ırkçı” ve “cinsiyetçi” olarak etiketleyerek Arap kadınlarını “utandırdığını” söyledi.

Taleb, Irak’ın en ünlü aktrislerinden biri ve Instagram’da 9 milyon takipçisi var.

(İHA)