İnternetteki yeni araç reklamları için bayi kısıtlamaları geçerlidir


İkinci el araba satışı için kilometre ve yaş sınırının kalkmasının ardından online reklam siteleri yönetmeliğe uygun olarak sayfalarını yenilemeye başladı. sahibinden.com’da yeni motorlu araçları sadece yetkili otomobil markası bayileri listeleyebilir. Sitede satış yapmak istiyorsanız, “Aracın durumu” kriteri için sadece “Kullanılmış” seçeneğini seçip “Araç kilometresi” için en az 6.000 kilometre girebilirsiniz.

Bakanlık, sıfırı geçene kadar kullanılmış otomobil piyasasına müdahil oldu. Alınan kararlar kapsamında ikinci el araç satışı için 6 ay 6 bin kilometre şartı getirildi.

Bakanlık, uygun görürse bu süreyi 6 ay daha uzatabileceğini söyledi. Son birkaç gün içinde, liste fiyatları için dört web sitesine soruşturma başlatıldı.

Bu sitelere ait sahibinden.com’a göre araç anons sistemi yeni kurallara göre güncellenecektir.

Bu konuda sadece otomobil markalarının yetkili satıcıları sıfır otomobil listeleyebilir.

Yetkili satıcı olmayan satıcılar, “Aracın durumu” kriterini “İkinci el araç” olarak seçebilir ve “Araç kilometresi” olarak en az 6.000 km girebilir. Ayrıca aracın durumunu gösteren “Sıfır” veya “İkinci El” bilgileri, verilen ilanlara ait tüm bilgilerin görüntülendiği ilan detay sayfasında “Kilometre” bilgisinin önüne taşınır.

DEĞİŞİKLİKLER 15 EYLÜL’DE AKTİF OLACAK

Bu, alıcıların kilometre ile kullanılmış veya yeni bir araç olup olmadığını görmelerini sağlar. Bu değişikliklerin 15 Eylül’de yayınlanması planlanıyor.

Ayrıca aynı model için distribütör tarafından belirlenen “güncel liste fiyatı 2022” ve ilan verenin talep ettiği fiyat ilan detay sayfasında görüntülenir. İlanda talep edilen aracın fiyatı ve güncel liste fiyatının sıfır olması şeffaf bir şekilde tüketiciye gösterilmektedir.