Instagram 404 milyon euro ceza ödeyecekInstagram 404 milyon euro ceza ödeyecek

Sosyal medya platformu Instagram, çocukların mahremiyetini ihlal ettiği için 405 milyon euro para cezasına çarptırıldı.

İrlanda’daki Veri Koruma Komisyonu (DPC), ABD’li teknoloji şirketi Meta’nın sosyal medya platformu Instagram’a Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ni (GDPR) ihlal ettiği için 405 milyon avro para cezası verdi. İddiaya göre Instagram, çocukların e-posta adreslerini ve telefon numaralarını yayınlamak da dahil olmak üzere çocukların gizliliğini ihlal ediyor. İrlanda Veri Koruma Komisyonu sözcüsü, “Son kararımızı geçen Cuma aldık ve 405 milyon avroluk bir para cezası içeriyor” dedi.

ARAŞTIRMA EYLÜL 2020’DE BAŞLADI

Eylül 2020’de Veri Koruma Komisyonu (DPC), hesap verilerinin reşit olmayanlar tarafından ele alınmasıyla ilgili olarak sosyal medya platformu Instagram hakkında bir soruşturma başlattı. İrlandalı yetkililerin soruşturması, Instagram’ın e-posta adresleri ve telefon numaraları da dahil olmak üzere 13 ila 17 yaş arasındaki kullanıcıların kişisel verilerini nasıl sakladığına odaklandı. Soruşturma ayrıca, Instagram’ın kullanıcı kayıt sisteminin, hesabın gizlilik ayarları “özel” olarak ayarlanmadıkça çocuk hesaplarının varsayılan olarak “genel” olmasına neden olup olmadığına da baktı.“İTİRAZ BEKLİYORUZ”

Instagram’ın ana şirketi Meta’nın sözcüsü yaptığı açıklamada, “Bu araştırma, bir yıl önce güncellediğimiz eski ayarlara odaklandı ve o zamandan beri gençleri korumaya ve bilgilerini gizli tutmaya yardımcı olacak birçok yeni özellik yayınladık. 18 yaşın altındaki herkes Instagram’a erişebilir.” Kaydolduğunda hesabı otomatik olarak gizli hale getirilir, böylece yalnızca tanıdıkları ne yayınladıklarını görebilir ve yetişkinler, araştırmaları sırasında DPC ile iletişim kurmamış gençlerin takibini bırakabilir. Bu para cezasına katılmıyorum ve temyize gitmeyi düşünüyoruz.”
Soruşturmayla ilgili daha fazla ayrıntı önümüzdeki hafta açıklanacak.AB’DEKİ EN YÜKSEK İKİNCİ CEZA

Ceza, Avrupa Birliği’nin (AB) katı gizlilik kuralları kapsamında uygulanan en yüksek ikinci cezaydı. Lüksemburg’daki veri koruma komisyonu daha önce Amazon şirketine 746 milyon euro para cezası vermişti.

WHATSAPP’A 225 MİLYON EURO CEZA ÖDENDİ

Öte yandan, İrlanda’daki Veri Koruma Komisyonu, Meta’ya ait diğer sosyal medya şirketlerine karşı başka bir soruşturma yürüttü. Geçen yıl WhatsApp, kişisel verileri diğer meta şirketlerle paylaşırken şeffaflık kurallarını ihlal ettiği için 225 milyon € para cezasına çarptırıldı. Meta şirketinde Facebook, Instagram, Messenger ve WhatsApp var.