İnsansız endüstriyel araçlar


Yerel girişim ZGN Autonomous Robotics tarafından geliştirilen AVT Otonom İşletim Sistemi ile elektrikli endüstriyel araçlar yedi gün içinde insansız olarak çalışabilir ve verilen görevleri yerine getirebilir. (İLETİ)

ZGN Autonomous & Robotics CEO'su Bülent Doğru
ZGN Autonomous & Robotics CEO’su Bülent Doğru

Dünya tüm hızıyla dijitalleşmeye devam ederken sanayi de bu dönüşümden nasibini alıyor. Artan ve hızlanan üretimin yanı sıra sanayiciler, emeği daha verimli kullanmak için otonom sistemlere yöneliyor. Fabrikalar yapay zeka ile daha akıllı hale geldikçe insansız araçlar da görevlerini tamamlayarak üretime katkı sağlıyor.

Yerli ve yabancı birçok firmaya endüstriyel otonom çözümler sunan ZGN Autonomous & Robotics Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Doğru, geliştirdikleri AVT Otonom Sistemini şöyle anlatıyor:

“ZGN olarak geliştirdiğimiz taşınabilir ve modüler AVT otonom işletim sistemi, sanayide endüstriyel araçlara ihtiyaç duyulan tüm alanlarda şirketlerin hızlı fırsatları yakalamasını sağlıyor.

Endüstriyel bir araca geleneksel çözümlerle özerk çalışma yeteneği kazandırmak genellikle atölyede 5-7 ay ve yerinde özelleştirme için 4-5 ay sürer. Yani geleneksel çözümlerle manuel bir endüstriyel araç ortalama 12 ayda otonom çalışma kabiliyetine kavuşuyor. Ayrıca araçta birçok kalıcı değişiklik yapılır ve araç genellikle garanti dışı kalır. Geleneksel otonom dönüşüm süreçleri de kiralık araçlar için geçerli değildir. Geliştirdiğimiz AVT Otonom İşletim sistemi ile bir aracın 7 gün içerisinde otonom olarak çalışmasını sağlıyoruz. Ortalama 2 ayda bir saha ayarı yapabiliyoruz. AVT komple giydirilebildiği için ne mekanik, ne elektronik ne de yazılımsal olarak araca herhangi bir müdahalede bulunmaz. Gerektiğinde birkaç kablo bağlantısı ile tamamen paralel bir tasarımda ek donanım olarak araca takılır. Tamamen kapalı bir kutu olup araç üzerinde bulunan mevcut kontrol ünitesi ile aynı prensipte çalışmaktadır. Portatif olduğundan ve aracı kalıcı olarak rahatsız etmediğinden araç garanti kapsamı açısından risk oluşturmaz ve kiralık araçlarda güvenle kullanılabilir.

AVT’nin giyilebilir işlevinin en büyük avantajlarından biri araç tipinden bağımsız olmasıdır. Örneğin bir transpalet üzerine kurulan AVT sistemini teknik desteğe ihtiyaç duymadan hızlı bir şekilde forklifte taşıyabilirsiniz. Bu işlem birkaç saat içinde yapılır ve kısa bir kalibrasyon süresinden sonra araç yerinde çalıştırılabilir.

AVT Otonom Dönüşüm Sistemi, manuel bir endüstriyel araca ek bir işlev olarak kurulur. Bu sayede endüstriyel forklift hem manuel hem de otonom olarak kullanılabilir. Otonom sistemden kaynaklanan herhangi bir arıza vb. Bu durumda araç kullanımında bir azalmanın önüne geçilmektedir. Tercihinize göre manuel/otonom moda geçerek aracı tek tuşla kullanabilirsiniz.

Kısacası sistemin modüler ve taşınabilir yapısı ve araca özel olmayan tamamen bağımsız bir sistem olması AVT’yi sektörde lider bir çözüm haline getirmiştir.” dedi.

Detaylı bilgi: https://zgnart.com/

(İLETİ)