İngiltere’nin Jet Zero Planı


İngiltere, 2050 yılına kadar havacılıktan sıfır emisyonu hedefliyor.

Geçen hafta, termostatlar Birleşik Krallık’ta 40 derecelik rekor yükseklikler okurken, Birleşik Krallık hükümeti sessizce hava yolculuğu için yeni bir plan açıkladı. “Jet Zero” planı, 2050 yılına kadar ülkede sıfır emisyonlu uçuşlar için bir stratejinin ana hatlarını çiziyor.

Birleşik Krallık’ta havayolunu kullanan yolcu sayısının 2021’den 2050’ye kadar %70 artması ve mevcut yolcu sayısına 200 milyon eklenmesi bekleniyor. Sonuç olarak pandemi öncesi 38 milyon ton olan karbondioksit salınımı 52 milyon tona ulaşacak. Aslında, uluslararası ve yerel havacılık, Birleşik Krallık’ın sera gazı emisyonlarının sadece yüzde 3’ünden sorumludur. Ancak araştırmalar, uçuşların karbon ayak izi üzerindeki etkisini azaltmak için kullanıcı talebinin artacağını gösteriyor.

Jet Zoro planı, SAF olarak kısaltılan “Sürdürülebilir Havacılık Yakıtları” gibi teknolojilerin etkinleştirilmesine ve halen geliştirilmekte olan benzer teknolojilere odaklanmaktadır. Ancak, plana göre ülkenin havacılık sektörü 2050 yılına kadar net sıfıra ulaşamayacak. 2040 yılına kadar sadece iç hat uçuşları sıfır emisyon olarak ayarlandı ve bu, ülkenin havacılık endüstrisi tarafından üretilen emisyonların sadece %4’ünü oluşturuyor.