İngiltere Merkez Bankası geçici olarak uzun vadeli tahvil satın alacak


İngiltere Merkez Bankası, piyasanın yeniden işlemesi için bugünden itibaren uzun vadeli Birleşik Krallık devlet tahvillerinin geçici alımlarına başlayacağını duyurdu.

İngiltere Merkez Bankası (BOE) açıklamasında, İngiltere ve küresel finansal varlıkların önemli ölçüde yeniden fiyatlandırılması göz önüne alındığında, bankanın piyasalardaki gelişmeleri yakından takip ettiği belirtildi.

Açıklamada şunlar yer aldı:

“Bu yeniden değerlendirme son birkaç gün içinde önem kazandı. Bu, özellikle İngiltere’nin uzun vadeli ulusal borcu için geçerlidir. Bu piyasa işlevsizliği devam ederse veya kötüleşirse, İngiltere finansal istikrarı için önemli bir risk oluşturacaktır. Bu, finansman koşullarının gereğinden fazla sıkılaşmasına ve reel ekonomiye kredi akışının azalmasına yol açabilir.”

Bankadan yapılan açıklamada, BoE’nin finansal istikrar hedefi doğrultusunda piyasanın işleyişini yeniden sağlamaya ve kargaşadan hanehalkı ve kurumsal kredi koşullarına olası yayılmalarla ilgili riskleri azaltmaya hazır olduğu belirtildi.

“Bu alımların amacı normal piyasa koşullarını yeniden sağlamak. Bu sonuca ulaşmak için hangi ölçekte olursa olsun alımlar yapılacaktır” denildi.

Maliye Politikası Komitesi, tahvil piyasası işlevsizliğinin Birleşik Krallık finansal istikrarına yönelik risklerini vurguladı. Yönetim kurulu, finansal istikrar adına acil bir hızda bankanın tahvil piyasasındaki geçici ve hedefli satın alma planlarını tavsiye etti ve memnuniyetle karşıladı” denildi.

TAHVİL SATIN ALMA SÜRE SINIRLI OLACAK

Açıklama şöyleydi:

“Bu satın almalar kesinlikle zamanla sınırlıdır. Uzun vadeli devlet tahvili piyasasında belirli bir sorunu çözmeyi amaçlamaktadır. Müzayedeler bugünden 14 Ekim’e kadar devam edecek. Piyasa işlemlerine yönelik risklerin azaldığı tespit edilirse alımlar sorunsuz ve düzenli bir şekilde düşecektir.”

BoE açıklamasında, son makroekonomik gelişmelerin tam bir değerlendirmesinin yapılacağı ve bir sonraki planlanmış Para Politikası Kurulu toplantısında harekete geçileceği belirtildi.

BoE açıklamasında varlık alımlarına ilişkin şu ayrıntılara yer verildi:

“Para Politikası Komitesi’nin 80 milyar sterlinlik yıllık öz sermaye azaltma hedefi etkilenmedi ve değişmedi. Mevcut piyasa koşulları göz önüne alındığında, banka yönetimi önümüzdeki hafta başlayacak olan tahvil satış işlemlerinin başlamasını erteledi. Tahvil satış işlemleri 31 Ekim’de başlayacak ve bundan sonra da devam edecek.”